Kariyer yönetimi uygulamalarının çalışan adanmışlığına etkisi: Ücret tatmini ve algılanan yönetici desteğinin aracı rolü üzerine bir araştırma
The effect of career management practices on employee engagement: A research on the mediating role of pay satisfaction and perceived supervisor support
- Tez No: 774044
- Danışmanlar: PROF. DR. VALA LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Günümüzde bir örgütün varlığını devam ettirebilmesi için sürdürülebilir rekabet avantajı yakalaması gerekmektedir. Bu da örgütün adanmış ve performansı yüksek çalışanlara sahip olması ile mümkündür. Dolayısı ile örgütün çalışan adanmışlığını etkileyen faktörleri bilmesi ve uygulaması büyük önem taşımaktadır. Araştırmada özel sektörde beyaz yakalı olarak görev alan çalışanların kariyer yönetimi uygulamalarına yönelik algılarının adanmışlıkları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Ücret tatmininin ve algılanan yönetici desteğinin bu ilişki üzerindeki aracı rolü de araştırılmıştır. Araştırma değişkenlerinin bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşmasının ortaya konulması da araştırmanın ikincil amacını oluşturmuştur. Araştırma özel sektörde beyaz yakalı olarak görev alan 445 çalışandan veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Kariyer Yönetimi Ölçeği, Çalışan Adanmışlığı Ölçeği, Ücret Tatmini Ölçeği ve Yönetici Desteği Ölçeği kullanılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin analizi için SPSS 26.0 ve AMOS 24 Yapısal Eşitlik Modellemesi programlarından yararlanılmıştır. Araştırma modelinin ve hipotezlerinin test edilmesi için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre kariyer yönetimi uygulamalarının çalışan adanmışlığı üzerinde pozitif yönde bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda ücret tatmininin ve algılanan yönetici desteğinin de bu etkiye aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, an organization needs to achieve a sustainable competitive advantage to continue its existence. This is only possible through engaged and high-performing employees. By this regard, it is very important for the organization to know the factors affecting employee engagement and to take action accordingly. In this direction, it was aimed to explore the effect of the perceptions of white-collar employees in the private sector regarding career management practices on their engagement. The mediating role of pay satisfaction and perceived supervisor support on this relationship were also investigated. The secondary aim of the study was to reveal the differentiation of these variables according to the socio-demographic characteristics of the individuals. In this direction, this research was carried out by collecting data from 445 white-collar employees in the private sector. Personal Information Form, Organizational Career Management Scale, Employee Engagement Scale, Pay Satisfaction Scale and Supervisor Support Scale were used for the data collection. The survey results were analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 24 Structural Equation Modeling programs. Structural equation modeling was used to test the research model and hypotheses. According to the results of the research, it was revealed that career management practices have a positive effect on employee engagement. At the same time, it was determined that pay satisfaction and perceived supervisor support also mediated this effect.