İslam Kerimov dönemi Özbekistan dış politikası ve küresel güçler
Islam Karimov period Uzbekistan foreign policy and global powers
  1. Tez No: 601839
  2. Yazar: SÜLEYMAN SERVET BOZBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle birlikte Sovyetler Birliği dağılmış ve Orta Asya'daki eski Sovyet Cumhuriyetleri de bağımsızlığını kazanmıştır. Bu süreçte İslam Kerimov önderliğinde bağımsızlığını kazanan bir ülke olarak Özbekistan'ı da görmekteyiz. Kerimov yeni Özbekistan'ın kurulma aşamasında milli politikaları benimsemiş ve bu stratejisine uygun politikalar geliştirmiştir. İslam Kerimov yönetimindeki Özbekistan, bağımsızlığı ve bağımsız politika üretmeyi en önemli unsur olarak amaç edinmiştir. Aynı şekilde İslam Kerimov'un liderlik anlayışı da Özbekistan dış politikasına yüksek düzeyde etki etmiştir. Özbekistan'ın bağımsızlık sürecinde İslam Kerimov karar alıcı konumda bulunmaktadır. Bu çalışmada Özbekistan'ın bağımsızlık ve kuruluş aşamasında küresel güçler ile olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ilk olarak Özbekistan dış politikası çerçevesinde ilgili teoriler ve kavramlar incelenmiştir. Bu bağlamda Kerimov'un küresel güçler ile olan ilişkileri değerlendirilmektedir. Özellikle de Kerimov'un karar alma sürecinin hangi yaklaşımlarla açıklanmasının uygun olduğu tahlil edilmektedir
Özet (Çeviri)
After the Cold War years, there have been countries that claimed its independence in Central Asia. Thereafter Uzbekistan appears to be the country won its independence lead by Islam Karimov. Karimov adopts national policies on the founding new Uzbekistan and develops strategy compatible with domestic and foreign policies. Under the leadership of Islam Karimov, Uzbekistan aims to create independence and independent policy as the most important factor. In the same way, Islam Karimov's understanding of leadership has had a high impact on Uzbekistan's foreign policy. Islam Karimov is in the decision-making part of the independence process. The aim of this study is to examine the relationship with the global powers during the foundation of Uzbekistan during the Islam Karimov era. For this purpose, foreign policy theories which related to this region's policies were first examined in this study. In the context of these theories, it is aimed to determine Karimov's relations with global powers. Then, the theories of decision making are studied and which theories Karimov is influenced in decision making are examined.