Video oyunlarındaki ürün yerleştirme uygulamaları: Spor oyunlarına yönelik bir içerik analizi
Product placement applications in video games: A content analysis for sports games
  1. Tez No: 601844
  2. Yazar: CANSIN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZEN OKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hızla gelişen teknoloji ile birlikte video oyunları, günümüzde tüketiciler tarafından kolay erişilebilir konuma gelmiştir. Gün geçtikçe çeşitlenen oyun platformları ve sayıları her geçen yıl artan video oyunları sayesinde oyun olgusu, günümüz insanının boş zaman aktivitelerinden birisi haline gelmiştir. En parlak zamanlarını yaşayan oyun endüstrisine reklamcılık sektörünün ilgisi beklendiği üzere yoğun olmuştur. Video oyunlarının sağladığı pek çok avantaj, firmaları oyunlar etrafında reklam çalışmaları yapmaya teşvik eder durumdadır. Oynayan kişinin gönüllü bir şekilde zaman harcaması, yüksek etkileşimlilik, kolay erişilebilirlik, uzun oynama süreleri gibi etmenler, video oyunlarını mükemmel bir reklam mecrası haline getirmektedir. Video oyunları dahilindeki reklam çalışmaları advergames, oyun etrafında reklam ve oyun içi reklamcılık gibi çeşitli yapılar içerisinde bulunmakla birlikte bu tezde oyun içi reklam bağlamında incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, günümüzdeki oyun içi reklamcılık faaliyetlerinin temelini oluşturan ürün yerleştirme kavramından bahsedilmiştir. İkinci bölümde oyun reklamcılığının tarihi ile günümüzdeki konumu örneklerle açıklanmış ve oyun içi reklamların etkililiği tartışılmıştır. Son bölümde ise 2018 – 2019 dönemi spor oyunları içerisinden popülaritesi ve oynanma oranları en yüksek ve içerisinde oyun içi reklam çalışmaları barındıran MotoGP 19, FIFA 19, Madden NFL 19, F1 2018 ve NBA 2K19 isimli oyunlar içerik analizi kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly developing technology, video games have become easily accessible to consumers today. The game phenomenon has become one of the leisure activities of today's people thanks to the increasing number of game platforms and the increasing number of video games. As expected, the interest of the advertising sector in the gaming industry, which has been living its brightest times, has been intense. The many advantages of video games encourage companies to engage in advertising around games. Factors such as voluntarily spending time, high interactivity, easy accessibility and long playing times make video games an excellent advertising medium. Advertising activities within video games are found in various structures such as advergames, around-Game advertising and in-game advertising, but this thesis has been examined in the context of in-game advertising. In the first part of the thesis, the concept of product placement, which is the basis of today's in-game advertising activities, was mentioned. In the second part, the history of game advertising and its current position are explained with examples and the effectiveness of in-game advertising is discussed. In the last section, the most popular and played games in the 2018 - 2019 period, MotoGP 19, FIFA 19, Madden NFL 19, F1 2018 and NBA 2K19, which contain in-game advertising activities, are analyzed with content analysis.