İzmir / Kemalpaşa ilçe merkezindeki ilköğretim okulları 7-8. sınıf öğrencilerinde (13-14 yaş grubunda) ısaac faz ı anket çalışması ile astım, alerjik rinit ve atopik dermatit (egzema) prevalansının saptanması
Determination of prevalence of asthma, allergic rhinitis and atopic dermatitis (exhaema) with isaac phase i survey study in 7-8. class students (13-14 years old) in primary schools in Kemalpasa district center / Izmir
- Tez No: 601886
- Danışmanlar: DOÇ. DEMET CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de astım ve diğer allerjik hastalıkların prevalansı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Kemalpaşa ilçe merkezinde astım ve diğer allerjik hastalıkların sıklığını belirlemektir. Çalışma, 2011 yılı Şubat ve Nisan aylarında, Kemalpaşa ilçe merkezinde yaşları 13-14 arası değişen 1373 öğrenciye, ISAAC Faz I protokolü kullanılarak yapılmıştır. Kemalpaşa ilçe merkezindeki 5 ilköğretim okulundaki 7-8 sınıf öğrencilerinin tümü çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan çocukların 692 (%50.5)'si kız, 681 (%49.5)'i erkektir. Bu çalışmada; yaşam boyu hışıltılı solunum (ever wheezing) sıklığı %34, son 12 ayda hışıltılı solunum (current wheezing) sıklığı %31.1, doktor tanılı astım sıklığı %4.1 bulunmuştur. Çalışmamızda herhangi bir zamanda allerjik rinit yakınması olanların sıklığı %36.6, son 12 ayda allerjik rinit yakınması olanların sıklığı %31.3, son 12 ayda allerjik rinokonjunktivit sıklığı %22.1, doktor tanılı allerjik rinit sıklığı %11.1 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda herhangi bir zamanda egzema yakınması olanların sıklığı %11.3 ve doktor tanılı egzema sıklığı ise %3.6 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; araştırma yapılan diğer illerdeki alerjik hastalıkların sıklıkları ile karşılaştırıldığında Kemalpaşa ilçesinde astım ve alerjik rinit sıklığı daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The prevelance of asthma and the other allergic diseases increase in our country as worldwide by the day. The aim of this study is to determine the prevalence of asthma and other allergic disorders in Kemalpaşa town center. The study was performed with 1373 school children aged between 13-14 years from February to April 2011 in Kemalpaşa town center using the ISAAC phase 1 protocol. All five elementary schools were included in the town center Kemalpaşa. 692 (50.5 %) children was girl and 681 (49.5%) was boy. In this study; the frequency of cumulative wheezing was %34, current wheezing was %31.1 and doctor diagnosed asthma was %4.1. In our study; the frequency of cumulative allergic rhinitis complaint was %36.6, current allergic rhinitis complaint was %31.3, current allergic rhinokonjuctivitis was %22.1, doctor diagnosed allergic rhinitis was %11.1. In our study; the frequency of cumulative atopic dermatitis was %11.3 and doctor diagnosed atopic dermatitis was %3.6. As a result of research done in other provinces and the frequency of allergic diseases, asthma and allergic rhinitis compared with the incidence was higher than the district Kemalpaşa.