Canlı böbrek vericilerinde renal arter ve venlerin çok dedektörlü BT anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of renal artery and veins with multidetector CT angiography in living kidney donors
- Tez No: 601891
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı çok dedektörlü bilgisayarlı tomografi (ÇDBT) anjiyografisi olan canlı böbrek verici adaylarında renal arter (RA) ve renal ven (RV) varyasyonlarının prevalansını, bu değişikliklerin birbirine olan etkisi ve dağılımını araştırmaktır. Ortalama yaşları 46,6±12,6 olan 274 hastanın ÇDBT anjiyografi incelemeleri retrospektif olarak incelendi. RA için sayısı, çapları, erken dallanma, polar ve hiler aksesuar arter varlığı, RV için sayısı, geç birleşme, sirkumaortik, retroaortik sol renal ven varlığı, renal vene drene olan vasküler yapılar, RA-RV varyasyon birlikteliği, SMA – RA arası mesafelerin polar aksesuar arter varlığına etkisi incelendi. Multipl RA prevalansı %42,6 (2 RA %36,5, 3 RA %5,1) ve erken dallanma %18,2 idi. Multipl sağ RV prevalansı % 27,7 olarak bulundu (2 RV %25,9, 3 RV %1,1 ve 4 RV için %0,7). Sirkumaortik sol RV prevalansı % 1,8, retroaortik sol RV prevalansı %5,1 ve Sağ RV geç birleşme %5,5 sol RV geç birleşme %16,4 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to investigate the prevalence of renal artery (RA) and renal vein (RV) variations in live kidney donor candidates with multidetector computed tomography (MDCT) angiography, and the effect and distribution of these changes. MDCT angiography examinations of 274 patients with a mean age of 46.6 ± 12.6 were retrospectively evaluated. For RA; diameters, early branching, presence of polar and hilar accessory artery, for RV; number for RV, late confluence, presence of circumaortic, retroaortic left renal vein, gonadal and retroperitoneal veins draining into renal vein, coexistence of RA-RV variation, distance between SMA and RA the effect on the presence of accessory artery was investigated. The prevalence of multiple RA was 42.6% (2 RA 36.5%, 3 RA 5.1%) and early branching was 18.2%. The prevalence of multiple right RVs was 27.7% (25.9% for 2 RVs, 1.1% for 3 RVs and 0.7% for 4 RVs). Circumortic left RV prevalence was 1.8%, retroaortic left RV was 5.1%. Right RV late confluence was 5.5% and left RV late confluence was 16.4%.