Kuiver temsilleri
Quiver representations
  1. Tez No: 601906
  2. Yazar: TUĞÇE HASIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYNARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez çalışması için gerekli kavramların tanımları ve bazı temel özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde; kuiver temsilleri tanıtılarak, bir kuiverın basit, projektif ve injektif temsillerinin özellikleri incelenmiştir Dördüncü bölümde kuiverların tiplerine göre sınıflandırılması yapılarak Gabriel Teoremi ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four main sections. The first section is devoted to the introduction. In the second part, the definitions and some basic features of the concepts required for the thesis study are given. In the third chapter; by introducing kuiver representations, properties of simple, projective and injective representations of a quiver have been examined. In the fourth section, Gabriel Theorem has been proved by classification of quivers according to their types.