Kalite yönetim uygulamalarının kurumsallaşma sürecine etkisi: Mekanik tesisat sektöründe bir uygulama
The impact of quality management practices on institutionalization process: A study on mechanical installation segment
- Tez No: 601935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BEYZA BAYARÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez kapsamında, kalite yönetim uygulamalarının; kurumsallaşma ve süreçlerine etkisi incelenmiştir. Günümüz şartlarında kurumsallaşma kavramının, yanlış anlaşılması ve buna bağlı olarak, işletmeler tarafından göz ardı edilmesinin önüne geçilmek için bu çalışma hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, kurumsallaşma sürecinin tarihi ve açıklaması yapılarak, kurum ve çevre olgularının bağlantısı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise; kalite kavramı, kalite düzeyleri, toplam kalite yönetimi ve kalite yönetim uygulamaları başlıkları altında, kalite yönetim uygulamaları açıklanmıştır. Son olarak; mekanik tesisat sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile anketler yapılarak, kalite yönetim uygulamalarının, kurumsallaşma süreçlerine etkisi ve bu etkilerin ortaya çıkarmış olduğu sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the impact of quality management practices on institutionalization process was processed. This study was made to prevent misunderstanding and ignoring of the meaning of institutionalization. The first phase of the study focuses on the history of institutionalization, and the connection of institution and institutionalization. And in the second phase, quality, quality levels, total quality management and quality management system topics were declareted. In the final phase, the impact of quality management practices on institutionalization process were assessed, by making a questionnaire to corparations which operates in mechanical enginering segment.