Ratlarda deneysel oluşturulan tıkanma sarılığında oluşan böbrek yetmezliğinde; diltiazem, enalapril ve E vitamininin böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
Investigation of the effects of diltiazem, enalapril and vitamin E on renal failure in experimentally induced obstructive jaundice in rats
- Tez No: 602015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç. Tıkanma ikteri nedeniyle oluşan renal hasarın mekanizmasının ortaya koyulması ve tedavide yeni alternatiflerin geliştirilmesi klinik açıdan önemlidir. Bu nedenle yaptığımız bu çalışmada ratlarda tıkanma ikteri modeli kullanılarak, ikter sonrası oluşacak böbrek hasarını önlemede; efferent arteriola etkili enalapril, afferent arteriola etkili diltiazem ve antioksidan olan E vitamininin etkisini araştırmayı hedefledik. Materyal-method. Çalışmada 56 adet Wistar albino dişi ratlar rastgele ayrılarak 7 ayrı grup oluşturuldu (kontrol, sham, enalapril, diltiazem, E vitamini, diltiazem+E vitamini, enalapril+E vitamini). Çalışma gruplarında laparatomi yapıldıktan sonra koledok bağlanarak tıkanma sarılığı oluşturuldu. Kontrol grubunda ise sadece laparatomi yapıldı, koledok bağlanmadan batın kapatıldı. Gruplara 7 gün boyunca 30 mg/kg/gün diltiazem, 10mg/kg/gün enalapril ve 50mg/kg/gün E vitamini verildi. Ratlardan 3. ve 7. gün kan alınarak simetrik dimetil arjinin (SDMA) ve kreatinin düzeyleri çalışıldı. 7. günün sonunda sakrifiye edilerek böbrek dokuları histopatoloji için alındı. Gruplardan elde edilen patoloji örneklerine H&E boyama ile patolojik skorlama yapıldı. İmmunhistokimyasal boyama ile endotelin 1(ET1) düzeyi semi-kantitatif skorlama yapılarak değerlendirildi. Bulgular. Histopatolojik skor, SDMA, kreatinin ve endotelin 1 sonuçları açısından bakıldığında tedavi gruplarında en iyi sonuç enalapril+ E vitamini grubunda, en kötü sonuç E vitamini grubunda ve iyiden kötüye doğru sırasıyla diltizem+E vitamini, enalapril ve diltizem gruplarında bulundu. Sonuçlar. Çalışmamızın sonucunda E vitamini ile kombine edilen enalapril'in hem histolojik olarak hem de biyokimyasal olarak sinerjik etki oluşturarak bilirubin yüksekliğine bağlı gelişen renal hasarı azalttığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim. It is clinically important to establish the mechanism of renal damage caused by obstructive jaundice and to develop new alternatives in treatment. In this study, obstructive icter model was used in rats. We aimed to investigate the effects of enalapril which is effective on efferent arteriol,diltiazem which is effective on affent arteriol and vitamin E which is an antioxidant to prevent renal damage after obstruction. Material Methods. In this study, 56 Wistar albino female rats were randomly divided into 7 groups (control, sham, enalapril, diltiazem, E vitamin, diltiazem+E vitamin, enalapril+E vitamin). After laparotomy in the study groups, bile duct ligation was performed and obstructive jaundice was formed. In the control group, only laparotomy was performed and the abdomen was closed before ligation of the common bile duct. Diltiazem 30 mg / kg / day, enalapril 10 mg / kg / day and vitamin E 50 mg / kg / day were given to he study groups for 7 days. Blood was taken from the rats on the 3rd and 7th days and their creatinine and symmetric dimthylarginine (SDMA) levels were studied. At the end of the 7th day, rats were sacrificed and kidney tissues were taken for histopathology. Pathological scoring was performed by H&E staining. Endothelin 1 (ET1) levels were evaluated by immunohistochemical staining by semiquantitative scoring. Results. When the histopathological score, creatinine and endothelin 1 results were evaluated, the best results were found in the enalapril + vitamin E group, the worst result in the vitamin E group and diltizem + vitamin E, enalapril and diltizem groups, respectively. Conclusion. As a result of this study, we found that enalapril combined with vitamin E reduces renal damage due to bilirubin elevation both histologically and biochemically.