Tiroidin hipoaktif nodüllerinin preoperatif ince iğne aspirasyon biopsisi ile sitolojik tanısı ve postoperatif histopatolojik tanısı ile karşılaştırılması
Cytological diagnosis of thyroidine hypoactive nodules with preoperative fine needle aspiration biopsy and comparison with postoperative histopathological diagnosis
- Tez No: 602016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT TUNALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tiroit nodülleri sık karşılaşılan bir patolojidir.ABD gibi iyot eksikliğini iyot profilaksisi ile düzelten ülkelerde tiroit nodülleri genel populasyonun %4-7'sinde klinik olarak tespit edilmektedir. Bu prevalans guatrın endemik olduğu orta veya ağır iyot eksikliği olan ülkelerde daha büyüktür.USG ile saptanan subklinik nodüllerin sıklığı 60 yaş üzeri kadınlarda % 50 yi bulur.Otopsi serilerinde normal görülen tiroit glandlarında nodül insidansı %50 den daha fazladır. Birçok tiroit nodülü özellikle multinodüler guatrlarda benign lezyonlardır.Fakat klinik ve cerrahi serilerde büyük farklılıklar gözlenmiştir.Klinik bulgu veren tiroit nodüllerinin %5,5 i kanserlerdir. Fakat cerrahi serilerinde önceden sitolojik analizler yapılmamış olgularda insidans %8-30 arasında değişmektedirjdiğer yandan tiroit ca da ölümler azalmaktadır. Tiroit nodüllerinde ana problem benign/malign lezyonların ayrımıdır. Son zamanlarda bu problem ÎİAB ile büyük oranda çözülmüştür. İİAB deneyimli cerrah ve sitologlar tarafından yapıldığında nodülün natürü hakkında artmış sensitivite ve spesifiteye sahiptir. Sonuçta klinik uygulamada cerraha gönderilen tiroit nodüllerinde azalmaya neden olmuştur. Buna ek olarak cerahi kaçınılmaz olduğundan sitoloji cerrahi prosedür planlamada etkili olmaktadır. Tiroit nodülleri multipl ve soliter olabilir. Multinodüler guatrlarda bir nodül klinik olarak dominant hal olabilir.Soğuk soliter nodüller bütün tiroit nodülerinin %80 nini oluşturmaktadır. Tiroit kanserleri soğuk nodüllerin %10'nda bulunur, bunlar da ultrasonografik olarak solid veya mikst tiptedir. Bu çalışmamızda tiroitdeki tüm hipoaktif nodülleri ;solid veya kistik, multipl veya soliter olmasına bakılmaksızın İİAB uygulayarak Preoperatif tam koymaya çalıştık Nisan 2000-Şubat 2003 tarihleri arasında sintigrafik olarak tiroitlerinde hipoaktif nodül saptanan 150 hastaya sitolojik amaçlı İİAB uygulandı.Hastaların hepsine İİAB sonrası ameliyat yapılıp Postoperatif Tiroidektomi preparatları histo-patolojik olarak değerlendirildi. Histopatolojik sonuçlar karşılaştırıldı. ÎİAB sonucu benign olarak bildirilen 108 hastada yapılan histopatolojik incelemede 102 hastanın selim karakterli, 6 hastanın ise malign karakterli olduğu; İİAB sonucu şüpheli malign olarak bildirilen 33 hastada yapılan histo-patolojik incelemede 25 hastanın selim karakterli , 8 hastanın ise malign karakterli olduğu; İİAB sonucu kesin habis olduğu bildirilen 6 hastada yapılan histo-patolojik incelemede tamamının malign karakterli olduğu ; İİAB sonucu yetersiz materyal olarak bildirilen 3 hastada ise yapılan histo-patolojik incelemede 2 hastanın selim karakterli, 1 hastanın malign karakterli olduğu tespit edildi. Bu çalışmamızda yanlış negatiflik oram %4 ,Yanlış pozitiflik oranı %16,6, sensitivite %69,9, spesifite 80,4 , doğruluk oranı %78,8 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar çeşitli literatürdeki sayılarla uyumludur. Soliter,solid ve hipoaktif nodülerdeki kanser oranı % 22 olarak bulunmuştur. Multinodüler olanlarda kansere rastlanmamıştır. Kistik nodüllerdeki kanser oram %13 olarak bulunmuştur. Bu oranlarda çeşitli literatürdeki rakamlarla uyumludur. Cerrahi planlama ve hasta seçiminde İİAB yanında yaş,cinsiyet,fizik muayene bulguları, öyküsü de muhakkak göz önünü alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are a common pathology. Thyroid nodules are clinically detected in 4-7% of the general population in countries that correct iodine deficiency with iodine prophylaxis such as the USA. The prevalence of subclinical nodules detected by ultrasonograpy is 50% in women over 60 years of age. Many thyroid nodules are benign lesions, especially in multinodular goiters. However, large differences have been observed in clinical and surgical series. 5.5% of thyroid nodules that show clinical findings are cancers. However, the incidence varies between 8-30% in cases whose cytologic analysis has not been performed before, in the surgical series.. The main problem in thyroid nodules is the distinction of benign / malignant lesions. Recently, this problem has been solved to a great extent by the fine needle aspiration biopsy (FNAB). FNAB has increased sensitivity and specificity about the nature of the nodule when performed by experienced surgeons and cytologists. As a result, thyroid nodules sent to the surgeon in clinical practice, decreased. In addition, cytology is effective in planning surgical procedures when surgery is inevitable. Thyroid nodules can be multiple and solitary. In multinodular goiters, a nodule may be clinically dominant. Cold solitary nodules account for 80% of all thyroid nodules. Thyroid cancers are found in 10% of cold nodules, either solid or mixed type ultrasonographically. In this study, we tried to put all the hypoactive nodules in the thyroid, whether solid or cystic, multiple or solitary, by applying FNAB preoperatively. Preparations were evaluated histopathologically. Histopathological results were compared. The histopathological examination of 108 patients reported to be benign as a result of FNAB revealed that 102 patients were benign and 6 patients were malignant. Histopathological examination of 33 patients reported as suspected malignant FNAB revealed that 25 patients had benign character and 8 patients had malignant character. Histopathological examination of 6 patients reported to be malignant as a result of FNAB revealed that all of them were malignant. Histopathologic examination was performed in 3 patients with FNAB reported as insufficient material. Nodules in two patients of these three, had benign character and one patient had malignant character. In this study, false-negative rate was 4%, false-positive rate was 16.6%, sensitivity was 69.9%, specificity was 80.4, accuracy rate was 78.8%. These results are consistent with the numbers in various literature. The rate of cancer in solitary, solid and hypoactive nodules was 22%. No cancer was found in multinodular patients. The rate of cancer in cystic nodules was 13%. These ratios are consistent with the figures in various literature. Age, gender, physical examination findings and history should be considered in addition to FNAB in surgical planning and patient selection.