Sermaye yapısının finansal performansa etkisi: Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu üzerine bir araştırma
The effect of capital structure on financial performance: an investigation on Turkey's top 500 industrial enterprises
  1. Tez No: 602072
  2. Yazar: ZELİHA ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSRAFİL ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma sermaye yapısının finansal performans ile olan uzun dönemli ilişkisinin incelenmesi amacıyla ele alınmış olup; değişkenler arasındaki ilişki panel eşbütünleşme analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul Sanayi Odası (ISO) tarafından her yıl belirlenen Türkiye'nin 500 büyük sanayi işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 1998-2017 dönemlerinde 20 yıllık kesintisiz verilerine ulaşılabilen 77 sanayi işletmesi oluşturmaktadır. Veriler, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırmaları web sayfasından temin edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak finansal performans göstergesi olan öz sermaye karlılığı (ROE), aktif karlılığı (ROA) ve satışların karlılığı (SK) kullanılırken, sermaye yapısı belirleyicisi olarak finansal kaldıraç oranı (FK) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu için uzun dönemde finansal performans ile sermaye yapısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu, sermaye yapısının finansal performans üzerinde negatif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the long term relationship between capital structure and financial performance. The relationship between the variables was examined by panel cointegration analysis. The sample of the study, constitutes Turkey's 500 largest industrial enterprises which are determined by Istanbul Chamber of Industry (ISO) . Data were obtained from Turkey's Top 500 Industrial Research Organization web pages. In the study, return on equity (ROE), return on assets (ROA) and return on sales (SK) were used as the dependent variables of financial performance indicator; financial leverage ratio (FK) isused as the determinant of capital structure. According to the findings; among Turkey's Top 500 Industrial Enterprises there is a significant relationship between financial performance and capital structure for long term, and capital structure has negative effect on the financial performance of the capital structure.