Ruhsal zekâ ile dönüştürücü liderlik arasındaki ilişki ve bir alan araştırması
The relationship between spiritual intelligence and transformative leadership and a field study
- Tez No: 602096
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz dinamik dünyasında örgüt yönetimi, basit ve bilindik formüller kullanılarak başarıya ulaşılamayacak kadar karmaşık bir iş halini almıştır. Örgütlerde yöneticiler tek önemli etken olmamakla birlikte örgütün başarısı üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptirler. Bunun sonucunda örgütün birer üyesi olarak tüm yöneticilerin etkin olmaları büyük önem taşır. Bu bağlamda, yeni liderlik kuramlarından biri olan dönüştürücü liderliğin, diğer liderlik türlerine göre en ayırt edici özellikleri, liderin taşıdığı karizma, ilham verme, zihinsel uyarım ve bireysel ilgi gibi nitelikleri yardımıyla izleyicilerini örgütün amaçları doğrultusunda güdüleyebilmesi ve onlarda örgütle ilgili paylaşılan bir geniş görüşlülük oluşturabilmesidir. Bu özelliklerinden hareketle dönüştürücü liderler, çalışanları, örgüt adına gönülden bir istekle daha fazla çalışmaya, örgüte daha fazla katkı sağlamaya, yaratıcılıklarını örgüt yararına daha fazla kullanmaya ve daha fazla sorumluluk alma konusunda kendilerini hazır ve istekli kılmaya yönlendirebilirler. Ancak, başta da belirttiğimiz gibi örgüt yönetimi sadece dönüştürücü liderlerin etkisi ile başarıya ulaşılabilecek kadar basit bir yapıda değildir. Bu başarıya ulaşmayı sağlayabilecek diğer bir etken ise ruhsal zekâdır. Ruhsal zekâ ise mantık dışı olasılıkları görebilmek, hayatın sabır gerektiren adımlarını aşmak, hayata dair temel felsefi soruları cevaplamak ve kalıcı olarak“anlam”ı bulmak için kullanılan bir zekâ türüdür. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı dönüştürücü liderlik ile ruhsal zekâ arasında bir ilişkinin olup olmadığı ve var ise ne yönde bir ilişkinin olduğunun belirlenmesidir. Günümüzde yaygın olarak kendini göstermekte olan dönüştürücü liderlik kavramı ve boyutları ayrıntılı bir şekilde bu çalışmada anlatılmıştır. Ayrıca, örgüt yönetiminde başarıya ulaşmakta tek etken olmayan dönüştürücü liderlik ile ruhsal zekâ ve alt boyutları arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Ruhsal zekâ ile dönüştürücü liderlik arasında ilişkinin niteliğini belirleme amacında olan bu araştırmanın ana kütlesini Ankara ili genelinde bir kamu kurumunda görev yapan yönetici kadrosunda çalışan 285 kişi oluşturmaktadır. Yapılan anket çalışması sonucunda, ruhsal zekâ ile dönüştürücü liderlik arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic world, organizational management has become too complex to be successful by using simple and familiar formulas. Executives in organizations are not the only important factors but they have a great impact on the success of the organization. As a result, it is of great importance that all managers are effective as members of the organization. In this context, transformative leadership, one of the new leadership theories, is able to motivate its viewers in line with the aims of the organization with the help of the leader's charisma, inspiration, mental stimulation and individual attention, and to create a shared broad vision about the organization. Based on these characteristics, transformative leaders can direct their employees to work harder on behalf of the organization, to contribute more to the organization, to use their creativity for the benefit of the organization and to make them ready and willing to take more responsibility. However, as we mentioned at the beginning, organizational management is not simple enough to achieve success only with the influence of transformative leaders. Another factor that can achieve this success is spiritual intelligence. Spiritual intelligence, on the other hand, is a type of intelligence that is used to see irrational possibilities, to overcome the steps of life requiring patience, to answer basic philosophical questions about life and to permanently find“meaning”. Therefore, the aim of this study is to determine whether there is a relationship between transformative leadership and spiritual intelligence and if so, what kind of relationship exists. In this study, the concept and dimensions of transformative leadership, which are widely seen today, are explained in detail. In addition, it was investigated whether there is a relationship between transformative leadership, which is not the only factor in success in organizational management, and spiritual intelligence and its sub-dimensions. The main purpose of this research, which aims to determine the quality of the relationship between spiritual intelligence and transformative leadership, consists of 285 people working in a public institution in Ankara as an executive staff. As a result of the survey, a statistically significant positive relationship was found between spiritual intelligence and transformative leadership.