Multipl skleroz tanılı hastalar ile sağlıklı gönüllülerin brakial pleksus sonoelastografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of brachial plexus nerve root sonoelastography findings of patients with multiple sclerosis and healthy volunteers
  1. Tez No: 602157
  2. Yazar: ENES GÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZHAN OKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Brakial pleksopati bulgusu olmayan klinik olarak MS tanısı almış hasta grubu ile sağlıklı gönüllülerin brakial pleksus sinir köklerinde kalınlaşma ve sinir elastikiyeti derecesinin karşılaştırmalı ölçülmesi ve sonoelastografinin kullanılabilirliğini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza klinik olarak MS tanısı almış 32 hasta(30 RRMS, 2 KİS) ve 32 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubunda bilateral C5, C6 ve C7 sinir kökü çapları ve elastisite modülleri(kPa) ölçüldü. Hasta ve kontrol grubunun yaş, boy ve kilo değerleri ile sinir çap-elastisite modülleri arasında ilişki karşılaştırıldı. Ayrıca her iki grupta ve kord tutulumu olan/olmayan MS hastalarında sinir elastisite ve çap ölçüm değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Yapılan ölçümlere göre MS hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla C5 ve C6 sinir köklerinde elastisite değerlerinde artış, sinir kalınlığında ise azalma izlenmiştir(p0,05). C5 ve C6 sinir kökleri duplike edilerek yapılan ölçümlerde ise MS hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak çapta anlamlı azalma(p=0,006), elastisite değerlerinde(kPa) anlamlı artış(p=0,003) saptandı. Kord tutulumu olan ve olmayan MS hastaları arasında sinir çap ve elastisite değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi(p>0,05). Sonuç: Çalışmamız MS hastalarının brakial pleksus sinir kökleri elastisite değerlerinde(kPa) kontrol grubuna kıyasla artışı ve çap değerlerinde muhtemel kronik atrofik sürece bağlı olduğu düşünülen azalmayı göstermiştir. Sonuçlar, MS'e bağlı oluşan PSS demiyelinizan sürecini desteklemekte olup bulguların hastalığın patofizyolojik mekanizmasının daha iyi anlaşılabilmesi için faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the degree of thickening and nerve elasticity of brachial plexus nerve roots and to evaluate the usefulness of sonoelastography in clinically diagnosed MS patients without brachial plexopathy. Materials and Methods: Thirty-two patients(30 RRMS, 2 CIS) and 32 healthy controls were included in the study. Bilateral C5, C6 and C7 nerve root diameters and elasticity modules (kPa) were measured in the patient and control groups. The relationship between age, height and weight values of the patient and control groups and nerve diameter-elasticity modules were compared. In addition, nerve elasticity and diameter measurements were compared in both groups and in MS patients with / without cord involvement. Results: According to the measurements, the elasticity values of the C5 and C6 nerve roots were increased and the nerve thickness was decreased in the MS group compared to the control group(p 0.05). The C5 and C6 nerve roots were duplicated and there was a statistically significant decrease in diameter(p = 0.006) and a significant increase in elasticity(kPa)(p = 0.003) in MS patients compared to the control group. There was no statistically significant difference between nerve diameter and elasticity values between MS patients with and without cord involvement(p> 0.05). Conclusion: Our study showed an increase in brachial plexus nerve root elasticity values(kPa) in MS patients compared to the control group and a decrease in diameter values thought to be related to the possible chronic atrophic process. The results support the demyelinating process of PSS due to MS and we think that the findings may be useful for better understanding of the pathophysiological mechanism of the disease.