Hemşirelik öğrencilerine verilen web tabanlı çocuklarda ağrı yönetimi eğitiminin etkisi
Effect of web-based pediatric pain management education in nursing students
  1. Tez No: 602173
  2. Yazar: BAHİSE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hemşirelik öğrencilerine verilen web tabanlı çocuklarda ağrı yönetimi eğitim programının etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırmada ön test-son test yarı deneysel tasarım kullanılmıştır. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı'nda internlik eğitimini alan kontrol grubunda 39 ve girişim grubunda 45 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu rutin internlik eğitimini almış, girişim grubuna dört modülden oluşan web tabanlı eğitim programı uygulanmıştır. Veriler Sosyodemografik Veri Formu, Pediyatrik Ağrı Yönetimi Bilgi Anketi ve Memnuniyet Anketi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı gruplarda t testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Spearman korelasyon analizi, kovaryans analizi, güç analizi, etki büyüklüğü ve regresyon analizi kullanılmıştır. Çoklu bağıntı, VIF (Variance Inflation Factor), Tolerans ve Condition Index ile değerlendirilmiştir. Anketin alt boyutlarının birbiriyle ilişkisini gösteren modelin test edilmesinde Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to determine the effectiveness of the web-based pediatric pain management education program in nursing students. Method: Pretest-posttest quasi-experimental design was used. The study was carried out with 39 students in the control group and 45 students in the intervention group, received Pediatric Nursing Intern Education in Dokuz Eylül University Faculty of Nursing. The control group undergone routine intern training and the intervention group was administered a four-moduled web-based education. Data were collected by Sociodemographic Form, Pediatric Pain Management Knowledge Questionnaire and Satisfaction Questionnaire. The data evaluated by pared samples t test, Student's t test, Spearman's correlation, covariance, power analysis, effect size and regression analysis. Multiple correlations were evaluated with VIF (Variance Inflation Factor), Tolerance and Condition Index. Structural Equation Model (SEM) was used to test the model showing the relationship between the sub-dimensions.