Üniversite öğrencilerinde web tabanlı üreme sağlığı eğitiminin cinsel mitler ve riskli davranışlara etkisi
The effect of web based reproductive health education on sexual myths and risky behaviors in university students
  1. Tez No: 734811
  2. Yazar: GÜZİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM MECDİ KAYDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma; üniversite öğrencilerine verilen web tabanlı üreme sağlığı eğitiminin cinsel mitlere inanma durumu ve riskli davranışlar üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Ön test-son test desenli olaran bu çalışma, randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Mart 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Mühendislik, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri ve Veteriner Fakültelerinde 18-24 yaş aralığında olan birinci sınıf öğrencileri evreni oluşturdu. Çalışma kriterlerine uyan 98 öğrenci örneklem grubuna dahil edildi. ADDIE Modeli'ne göre hazırlanan web tabanlı üreme sağlığı eğitiminin verildiği öğrenciler deney grubunu, herhangi bir müdahale yapılmayan öğrenciler kontrol grubunu oluşturdu. Web tabanlı üreme sağlığı eğitimi ve veri toplama süreci, çalışma için tasarlanmış olan özel bir platformda uygulandı. Deney grubunda web tabanlı üreme sağlığı eğitimi sonrası, kontrol grubuna göre ilk ve son değerlendirme Cinsel Mitler Ölçeği (CMÖ) puanlarında azalma ve Üreme Sağlığı Eğitimine Özgü Oluşturulan Bilgi ve Riskli Davranışlar Formu (ÜS/BDF) puanlarında ise artma yönünde istatiksel olarak ileri düzeyde anlamlı fark tespit edildi. Deney grubunda, grup içi CMÖ alt boyutlarının tamamında istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşüş olduğu bulgulandı. Bununla birlikte, deney ve kontrol grubundaki kişilerin CMÖ alt boyutlarından cinsel yönelim, yaş ve cinsellik, mastürbasyon, cinsel şiddet, cinsel ilişki ve cinsel memnuniyet için son değerlendirme puanlarında istatiksel olarak anlamlı derecede fark olduğu saptanırken; toplumsal cinsiyet, cinsel davranış alt boyutlarında anlamlı derecede fark olmadığı saptandı. Sonuç olarak, ADDIE Modeli'ne temellendirilmiş web tabanlı üreme sağlığı eğitiminin cinsel mitleri azalttığı ve CS/ÜS riskli davranışları hakkındaki bilgi puanlarını artırmada etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of web-based reproductive health education trained to university students on belief in sexual myths and risky behaviors. This study is a randomized controlled trial and has pre-test-post-test design. First-year university students, aged 18-24, from Istanbul University-Cerrahpaşa, Nursing, Education, Engineering, Forestry, Health Sciences, Sports Sciences and Veterinary Faculties constituted the study population between March 2021 and October 2021. 98 students who provide the study criteria were included in the sample group. The students who were trained web-based reproductive health education grounded on the ADDIE Model are formed the experimental group. The students who did not receive any intervention are formed the control group. The web-based reproductive health education and data collection process was implemented on a special platform designed for the study. After the web-based reproductive health education was trained in the experimental group, a statistically significant difference was found as a decrease in the first and last evaluation Sexual Myths Scale (SMS) scores and an increase in the Reproductive Health Education-Specific Information Formed and Risky Behaviors Form scores compared to the control group. It was found that there was a statistically significant decrease in all of the SMS sub-dimensions scores in the experimental group. On the other hand, it was determined that there was a statistically significant difference in the final evaluation scores for the SMS sub-dimensions of the subjects in the experimental and control groups, such as sexual orientation, age and sexuality, masturbation, sexual violence, sexual intercourse and sexual satisfaction; It was determined that there was no significant difference in the sub-dimensions of gender and sexual behavior. As a result, it was seen that web-based reproductive health education grounded on the ADDIE Model was effective in reducing sexual myths and increasing knowledge scores about risky behaviors of reproductive health and sexual health.