Eski Uygur Türkçesi söz varlığı
Vocabulary of Old Uighur Turkish
  1. Tez No: 602186
  2. Yazar: CAN CÜNEYT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ATSIZ GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 755
Özet
Uygurlar farklı din ve inanışların etkisiyle farklı kültürel yapıları bir arada yaşamış, geçmişten alışageldikleri düzeni Manihaizm'in etkisiyle terk ederek yeni bir kültürel yapı ile gelenek – görenek anlayışına bürünmüşlerdir. Bu inanç değişikliği yaşam tarzlarında keskin değişimlere sebep olmuş ve geleneksel yapılarının farklı bir boyutta ilerlemesini sağlamıştır. Geçmişte göçebe bozkır kültürünü yaşamış olan Uygurlar sonraları yerleşik hayatla tanışmış ve böylelikle bu iki zıt yaşam tarzının getirilerini kimliklerinde barındırmışlardır. Bu çalışmada böylesine köklü bir kültürün ve tarihin yansımaları, dönemin söz varlığı vasıtasıyla dilden hareketle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Uighurs, lived together different structures with impact on different religion and beliefs, abandoning order which is accustomed to the past with effect on Manihaizm and then wrap oneself up a new tradition insight. This belief change has been caused sharp changes in lifestyle and has provided a progress of their traditional structure in a different dimension. Uighurs who has lived culture of nomadic and steppe, then they has met settled life and then they has hold their identity in yield of this two opposite lifestyle. In this study the reflections of such a rooted culture and history have been put forward by means of a vocabulary with language.