Bireyin psikolojik sermayesinin örgüt iklimi üzerindeki etkisi
The effect of individual's psyghological capital on organizational climate
- Tez No: 635873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada bireyin psikolojik sermayesinin örgüt iklimi üzerindeki etkisi bulunmuştur. Alan araştırması Devlet Su İşleri 72. Şube Müdürlüğü (Tokat) çalışanları üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Anket Beşli Likert' e göre düzenlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, sermaye kavramı, pozitif psikoloji kavramı, pozitif psikolojik sermaye kavramı açıklanmış, psikolojik sermayenin boyutlarına (öz yeterlilik, umut, iyimserlik, psikolojik dayanıklılık), psikolojik sermayenin özellikleri, pozitif psikolojik sermayenin ilişkili olduğu kavramlar ( örgütsel bağlılık, iş tatmini, iş performansı, tükenmişlik ) ve psikolojik sermayenin önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, örgüt kavramı ve tanımına, örgüt iklimi kavramı ve tanımna, örgüt iklimine etki eden faktörlere, örgüt ikliminin boyutları,(bürokratik örgüt iklimi, destekleyici örgüt iklimi, yenilikçi örgüt iklimi ) örgüt iklimi türlerine (açık yapılı iklim bağımsız yapılı iklim, kontrollü iklim, samimi iklim, babacan iklim, kapalı iklim, yaratıcı iklim) , örgüt iklimi ile ilişkili kavramlara (örgüt kültürü, mobbing, iş tatmini) kavramlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, pozitif psikolojinin örgüt iklimi üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu alanda yapılan literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde pozitif psikolojinin örgüt iklimi üzerindeki etkisi incelenmiş ve Devlet Su İşleri 72. Şube Müdürlüğünde bir araştırma yapılmış ve çalışma ile ilgili sonuç yazılmıştır. Araştırmanın sonucunda H1.7 için t =6.100, p=0.000, H1.8 için t=4.555, p=0.000 ve H1.9 için t=9.050 ve p=0.000 değerleri elde edilmiştir. Elde edilen değerler sonucunda hipotezler kabul edilmiş ve psikolojik sermayenin alt boyutlarından öz yeterliliğin örgüt iklimi üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Pozitif Psikoloji, Pozitif Psikolojik Sermaye, Örgüt, Örgüt İklimi, DSİ Çalışanları
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the individual's psychological capital on the organizational climate is found. The field study is carried out on the employees of the 72th Branch Directorate of State Hydraulic Works (Tokat). In the research, questionnaire is used as data acquisition method. The survey is organized according to Five Likert. In the first part of the study, the concept of capital, positive psychology,and positive psychological capital are explained.In addition to this,it is mentioned the dimensions of psychological capital (self-efficacy, hope, optimism, psychological endurance), the characteristics of psychological capital, concepts related to positive psychological capital (organizational commitment, job satisfaction, business performance, burnout) and the significance of psychological capital. In the second part,it is referred to the concept and definition of organization, the organizational climate, factors affecting organizational climate, dimensions of organizational climate, (bureaucratic organizational climate, supportive organizational climate, innovative organizational climate) types of organizational climate (open climate, independent climate, controlled climate, creative climate, sincere climate,paternalistic climate) and concepts related to organizational climate. In the third part, the effect of positive psychology on organizational climate is examined and literature studies which were conducted in this field is mentioned. In the fourth section, the effect of positive psychology on the organizational climate is examined and a research has been conducted in the 72th Branch Directorate of State Hydraulic Works and a conclusion about the study has been written. As a result of the study, t = 6.100 for H1.7, p = 0.000, t = 4.555 for H1.8, t = 9.050 and p = 0.000 for p = 0.000 and H1.9 were obtained. As a result of the obtained values, hypotheses are accepted. The effect of self-efficacy on organizational climate, which is one of the sub-dimensions of psychological capital is determined. KEYWORDS;Positive Psychology, Positive Psychological Capital, Organization, Organizational Climate, DSI Employee