Örgüt ikliminin girişimcilik yönelimine etkisinde dışadönüklüğün ılımlaştırıcı rolü ve bir araştırma
The effect of organizational climate on entrepreneurial orientation in the moderation role of extraversion personality characteristics and a research study
  1. Tez No: 554477
  2. Yazar: BURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rekabet unsurları küresel dünyada giderek yoğunlaşıp artarken bu mücadeleye ayak uydurmak isteyen ve devamlılık sağlamaya çalışan işletmeler, yapılarını yenilikçi ve girişimci özelliklere göre dizayn etmeye çalışmaktadırlar. Bu noktada yapılması gereken en temel hamle, girişimcilik ruhuna sahip veya girişimciliğe yatkın iş gücü oluşturabilmek ve/veya bu niteliklere sahip çalışanları bünyesine katabilmektir. Girişimcilik ruhuna sahip çalışanlar ancak bu ruha uygun destekleyici bir örgüt iklimi ile birleştiğinde işletmeler açısından fark yaratan sonuçlar doğurabilecektir. Çalışanların girişimcilik ruhuna sahip olarak tanımlanmasında da hiç şüphesiz çalışanın kişilik özellikleri belirleyici unsurdur. Girişimciliğin tanımına bakıldığında; girişimci kişilerin sözel yetenekleri sayesinde iyi cümleler kurarak karşısındaki kişileri etkileyebilen, enerjisi yüksek, dışadönük, cesur, hırslı ve ikna kabiliyeti yüksek kişiler olduğu söylenebilir. Ayrıca girişimcilik yönelimine sahip kişiler yenilikçi, risk almayı seven ve öngörü düzeyi yüksek kişilerdir. Bu noktadan hareketle çalışmanın temel amacı örgüt ikliminin, bireyin dışadönük kişilik özelliği bağlamında girişimcilik yönelimine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilindeki bir teknoparkta yer alan ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmenin çalışanları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda araştırma kapsamına alınan katılımcı sayısı 175 olarak belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda örgüt ikliminin girişimcilik yönelimini etkilediği, dışadönük kişilik özelliğinin bu değişkenler üzerinde herhangi bir ılımlaştırıcı etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the elements of competition are getting more and more concentrated in the global world, enterprises that want to keep up with this struggle and try to maintain continuity and design their structures according to innovative and entrepreneurial characteristics. At this point, the most basic action to be made is to create a workforce that has entrepreneurial spirit or entrepreneurship and / or to include employees with these qualifications. Employees with an entrepreneurial spirit can only produce results that make a difference when it is combined with a supportive organization climate. Employees' personality characteristics are undoubtedly the decisive factor in defining employees as having an entrepreneurial spirit. When we look at the definition of entrepreneurship; It is stated that entrepreneurial people are able to influence the people by establishing good sentences thanks to their verbal abilities, high energy, extroverted, brave, ambitious and persuasive people. Therefore, people with entrepreneurial orientation have high levels of innovation, taking risk and foresight. From this perspective, the main purpose of the research is to examine the effect of organizational climate on entrepreneurial orientation in the context of an individual's extraversion feature. The population of the research involves employees of a business operating in the information technology (IT) sector under the Technopark of İstanbul. In this respect, the number of participants included in the study was 175. Questionnaires were conducted during the data collection process. As a result of the statistical analysis of the data obtained, it was determined that the organizational climate affected the entrepreneurial orientation and that the extraverted personality trait had no moderation effect on these variables.