Hastanelerde örgüt iklimi ile çalışan güvenliği arasındaki ilişki
The relationship between organizational climate and employee safety in hospitals
- Tez No: 697497
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, hastanede çalışan hemşirelerin örgüt iklimi ile çalışan sağlığı ve güvenliği kültürü algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünde çalışan, 750 hemşireden oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi %95 güven aralığında %5 hata payıyla 252 hemşire olarak hesaplanmıştır. Çalışma araştırmaya katılmayı kabul eden 276 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik anket formu ile“Örgüt İklimi Ölçeği”ve“Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kültürü Ölçeği (ÇSGKÖ)”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu histogram ve Q-Q grafikleri ve Shapiro-wilk testi ile değerlendirildi. Varyans homojenliği Levene testi ile test edildi. İkili gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için bağımsız iki örneklem t testi, ikiden fazla gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi. Çoklu karşılaştırmalar Tukey ve Tamhane testleri ile değerlendirildi. Nicel veriler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Çalışma kapsamında elde edilen veriler ve analizler sonucunda örgüt ikliminin alt boyutlarından olan örgüte bağlılık, ekip çalışması, destekleyici iklim, insan ilişkileri, iş doyumu, iletişim ve yenilikçi iklim ile çalışan sağlığı ve güvenliği kültürünün alt boyutları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the organizational climate of the nurses working in the hospital and the perception of employee health and safety culture. The universe of the research; It consisted of 750 nurses working in the Atatürk University Health Research and Application Center Directorate. The study was conducted with 276 nurses who accepted the study. In the study, a questionnaire for determining the socio- demographic characteristics of the nurses was collected with the“Organizational Climate Scale”and the“Employee Health and Safety Culture Scale (EHSAS)”. )". The compliance of the data to normal distribution was evaluated by histogram and Q-Q graphs and Shapiro-wilk test. Homogeneity of variance was tested with the Levene's test. İndependent two-sample t test was used for quantitative variables in pairwise comparisons, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for quantitative variables in more than two-group comparisons. Multiple comparisons were evaluated with the Turkey and Tamhane tests. The relationship between quantitative data was evaluated with Pearson correlation analysis. As a result of the data and analysis obtained within the scope of the study, it has been determined that there is statistically significant positive relationship between the sub-dimensions of organizational climate, organizational commitment, teamwork, supportive climate, human relations, job satisfaction, hierarchy, communication and innovative climate and employee health and safety culture.