Design considerations in three-level regression discontinuity studies
Üç-seviyeli regresyon süreksizliği çalışmalarında tasarım hususları
  1. Tez No: 602223
  2. Yazar: METİN BULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. NIANBO DONG, DR. ZE WANG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Missouri
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Eğitimde örneklemlerin özellikleri, öğrencilerin, öğretmenlerin, dersliklerin, okulların ve vilayetlerin çok seviyeli yapısı nedeniyle karmaşık olabilmektedir. Yakın zamanlarda, son 20 yılda, eğitim araştırmacıları çok seviyeli randomize deneylerde (RD) ve regresyon süreksizliği (RS) çalışmalarında istatistiksel güç analizi yapmak için araçlar geliştirdiler. Bu çalışmanın amacı üç yönlüdür: (i) süreksizliğin birinci seviyede bulunduğu çeşitli üç-seviyeli RS çalışmaları için formüller türetmek ve Monte Carlo (MC) simülasyonlarını kullanarak formüllerin geçerliliğini kanıtlamak, (ii) ortadaki veya üstteki seviyeyi görmezden gelmenin sonuçlarını araştırmak, (iii) bütçe ve örneklem büyüklüğü kısıtlamaları doğrultusunda ve tedavi ve kontrol birimleri belirli maliyetlerle (eşit veya eşit olmayan) ilişkilendirildiğinde, en uygun kısıtlı örneklem tahsisi için genel bir çerçeve sağlamak. Sonuç olarak, türetilmiş formüller mevcut literatür ile tutarlıdır ve eğitim çalışmalarında sıkça bildirilen parametreler kullanılmıştır. MC simülasyon sonuçları formüllerin geçerliliğini teyit etmektedir. Ortadaki veye üstteki seviyeyi göz ardı etmek istatiksel gücü azalmış veya artmış sonuçlar ile neticlenmekte, ve hatalı sonuçlar elde etme olasılıgını arttırmaktadır. Son olarak, en uygun kısıtlı örneklem tahsisi için önerilen genel çerçeve, tedavi ve kontrol birimleri belirli maliyetlerle (eşit veya eşit olmayan) ilişkilendirildiğinde, çok seviyeli RD ve RS araştırmaları için örneklem büyüklügünün hesaplanmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
In education, sample characteristics can be complex due to the nested structure of students, teachers, classrooms, schools, and districts. In the past, not many considerations were given to such complex sampling schemes in statistical power analysis. More recently in the past two decades, however, education scholars have developed tools to conduct statistical power analysis in randomized experiments (RE) and regression discontinuity (RD) studies considering complex sampling schemes. The purpose of this study is threefold: (i) to derive formulas for various three-level RD studies where discontinuity resides at level 1 and to validate formulas using Monte Carlo (MC) simulations, (ii) to explore consequences of ignoring an intermediate- (e.g., classroom/teacher) or top-level (e.g., school/district) when designing such studies, and (iii) to provide a general framework for calculating optimal sample sizes under budget and sample size constraints when treatment and control units are associated with certain costs (equal or unequal). Derived formulas are consistent with the current literature and uses parameters commonly reported in the education studies. MC simulation results confirm validity of the formulas. On the one hand, ignoring an intermediate-level result in under-powered studies and is not recommended. An intermediate-level may be ignored had the variance of the outcome between level 2 units been small. On the contrary, ignoring top-level result in over-powered studies and is not recommended. In this case, Type I errors are severely inflated, therefore, a researcher is more likely to detect a treatment effect when in reality there is not. Finally, the general framework for constrained optimal sample allocation allows calculation of sample sizes under budget and sample size constraints when treatment and control units are associated with certain cost (equal or unequal). When cost associated with each unit depend on the treatment membership, the proportion of units in treatment condition (P) can also be optimized in multilevel RE studies.