Turist rehberliği mesleğinde meslek odası ve rehber ilişkileri: Nevşehir Rehberler Odası örneği
Professional chamber and guide relations in the tourist guidance: The case of Nevşehir Guide Chamber
- Tez No: 602229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanoğlu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir çalışma faaliyeti gerçekleştirmektedir. Bu çalışma faaliyetleri genel olarak iş veya meslek olarak adlandırılır. Fakat“iş”ve“meslek”kavramlarının birbirinden farklı yönleri bulunmaktadır. Bireylerin sahip oldukları mesleklerde de bağlı bulundukları bir örgüt vardır. Bu örgütler hem meslekteki bireylerin yasal haklarını korumakta hem de mesleğe bazı düzen ve sınırlamalar getirmektedir. Türkiye'de, turist rehberliği yasa ile bir meslek kabul edilmiştir. Meslek kanununun ardından turist rehberliği mesleğini aktif olarak yapan tüm bireylerin bağlı oldukları meslek odalarına karşı sorumlulukları artmıştır. Buna karşı rehber meslek odalarının da üyelerine karşı yetki ve sorumluluklarında artış ve düzenlemeler olmuştur. Turist rehberi ve rehber odaları ilişkileri konusunda ülkemizde çalışma yapılmamıştır. Çalışmada, Nevşehir Rehberler Odası'na bağlı turist rehberlerine yönelik bir alan araştırması yapılmış, araştırma aracılığıyla da Nevşehir Rehberler Odası'na bağlı turist rehberlerinin bu mesleğe ilişkin algıları, temel sorun alanları ve geleceğe ilişkin beklentileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, ayrıca rehber meslek odalarının üye rehberlerinden beklentileri, turist rehberleri ve rehber odaları ilişkilerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesine katkıda bulunması hedeflenmektedir. 01.06.2017 tarihi itibariyle ruhsatname sahibi turist rehberleri istatistiklerine göre; Turist Rehberleri Birliği'ne bağlı 13 bölgesel rehber odası, 10189 rehber bulunmaktadır. Turist rehberliği alanında yapılan çalışmalarda, turist rehberi ve rehber odası ilişkileri konusunda bir araştırma bulunmamaktadır. Literatürdeki bu eksiklikten yola çıkarak turist rehberlerinin rehber odaları ile olan ilişkileri karşılıklı değerlendirilerek incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the needs of human beings, it carries out a working activity. These work activities are generally referred to as work or profession. However, the concepts of“work”and "profession farklı have different aspects. There is an organization to which individuals are affiliated in their occupations. These organizations both protect the legal rights of individuals in the profession and also bring some order and restrictions to the profession. In Turkey, a tourist guide by profession law was adopted. After the occupational law, the responsibility of all individuals actively engaged in the tourist guiding profession towards their respective chambers has increased. Against this, there has been an increase and regulation of the authority and responsibilities of the chambers of profession against their members. There has been no study on the relationship between tourist guide and guide rooms. In this study, a field research was conducted for the tourist guides of the Nevşehir Guides, and the research aimed to determine the perceptions, basic problem areas and expectations of the tourism guides of the Nevsehir Guides by the profession. The study also aims to contribute to the development and improvement of the expectations of the professional chambers from the member guides, tourist guides and guide chambers. As of 01.06.2017, according to the statistics of tourist guides holding licenses; There are 13 regional guide rooms and 10189 guides under the Association of Tourist Guides. In the field of tourist guidance, there is no research on the relationship between tourist guide and guide room. Based on this deficiency in the literature, the relations of tourist guides with guide rooms will be examined and evaluated.