Değişim yönetiminde dönüştürücü liderin rolü: Bilişim sektöründe bir firmada araştırma
The role of transformational leadership in change management: A research in a company in the it sector
  1. Tez No: 602254
  2. Yazar: CANAN SALIK ŞENADIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan bu araştırmada değişim yönetimi, değişim yönetiminde uygulanan yöntemler ve değişim yönetiminde algılanan dönüştürücü liderlik ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Konu hakkında literatür taraması yapılarak değişim yönetimi, değişim yönetiminin önemi, organizasyonel değişim, liderlik, dönüştürücü liderliğin özellikleri açıklanmıştır. Değişim yönetim sürecinde dönüştürücü liderin etkisini anlamak, değişim sürecinde algılanan liderliği ölçebilmek için uygun hipotez ve yöntemler oluşturulmuştur. Dönüştürücü liderliği ölçmek için; Bass ve Avolio (1995) tarafından geliştirilen MLQ (çok faktörlü) liderlik ölçeği, Conger ve Kanungo (1994) tarafından geliştirilen 'karizmatik liderlik ölçeği' ve Podsakoff ve arkadaşları (1990) tarafından geliştirilen dönüştürücü liderlik ölçekleri kullanılarak hazırlanmış anket çalışması uygulanmıştır. Değişim sürecini anlamak için Kotter'ın değişim modeli baz alınarak sorular sorulmuştur. Yapılan anket çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; dönüştürücü liderliğin alt boyutları olan ilham verici motivasyon, entelektüel teşvik, kişisel risk alma ile değişim yönetim süreci arasında pozitif bir ilişki olduğu, dönüştürücü liderliğin değişim yönetim süreci üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Dönüştürücü liderliği demografik özelliklere göre incelediğimizde yaş ve unvana göre farklılık gösterdiği, değişim yönetim sürecini demografik özelliklere göre incelediğimizde unvana göre farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between change management, methods applied in change management and perceived transformational leadership in change management. Literature review about the subject is explained by the change management, the importance of change management, organizational change, leadership, and transformational leadership characteristics. Appropriate hypotheses and methods have been developed in order to understand the impact of the transformational leader in the change management process and to measure the perceived leadership in the change process. To measure transformational leadership; The questionnaire was prepared using MLQ (multi-factor) leadership scale developed by Bass and Avolio, (1995)) 'charismatic leadership scale con developed by Conger and Kanungo (1994) and transformational leadership scales developed by Podsakoff et al (1990). To understand the change process, questions were asked based on Kotter's change model. According to the findings of the survey; It has been found that there is a positive relationship between change management process and inspirational motivation, intellectual encouragement, personal risk taking, which are the sub-dimensions of transformational leadership, and the effect of transformational leadership on change management process. When we examine the transformational leadership according to demographic characteristics, it is seen that it changes according to age and title, and when we examine the change management process according to demographic characteristics, it is seen that it changes according to title.