Öğretmenlerin demokratik tutumları - Korkuteli örneği
Democratic attitudes of teachers-Korkuteli case
  1. Tez No: 602257
  2. Yazar: AHMET TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA BAHADIR ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin demokratik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öğretmenlerin demokratik tutum ve davranış sergileme düzeylerini; cinsiyeti, yaşı, branşı, kurum türü, mesleki kıdemi ve hizmet içi eğitim alma durumu gibi değişkenlerin etkileme durumu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim-öğretim yılında, Antalya'nın Korkuteli İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görevli 641 öğretmenden 222'si üzerinde gerçekleştirilmiştir. 11 maddeden oluşan Kişisel Bilgi Formu ile, Tutum Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilen Teacher Opinionaire on Democracy ölçeğinin G ve H formlarından oluşturulan ve Türkçe geçerlik–güvenirlik çalışmaları Gözütok(1995) tarafından gerçekleştirilen“Demokratik tutum ölçeği”beşli likert tipinde yapılandırılarak elektronik anket şeklinde uygulanmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demokrasi, demokrasi türleri, demokrasi ilkeleri ve demokrasi eğitimine yer verilmiştir. İkinci bölümde tutum kavramı, tutum-davranış ilişkisi, tutumların oluşması-gelişmesi, etkili öğretmen davranışları, demokratik öğretmen tutumları ve demokratik öğretmen tutumlarının öğrencilerin demokratik tutumlar edinmesindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve bulguları üzerinde durulmuştur. Araştırmada faktör analizi, Bağımsız t testi ve Anova Varyans Analizi uygulanmış ve dört alt faktör için öğretmenlerin demokratik tutum puanları karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda“demokrasinin yaşanmasını teşvik”,“öğrenciye güvenilmesi ve katılıma teşvik edilmesi”,“özgür tercih hakkı”,“sorgulamayı öğreten bir eğitim tarzı”faktörlerine göre değişkenler (cinsiyet, yaş, kıdem, demokratik tutumların geliştirilmesine yönelik olarak hizmet içi eğitim alıp alınmadığı, kurum türü, çocuk sahipliği ve eğitim alanı) karşılaştırıldığında değişkenler arasında anlamlı bir fark olmadığı, sadece öğretmenlerin çalıştıkları kurum türüne göre“özgür tercih hakkı”faktörüne verdikleri cevapların ortalamaları arasında ilkokul ve lise öğretmenleri lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu farklılığın katılımcı ortaokul öğretmenlerinin sayısının azlığından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the democratic attitudes of teachers. For this purpose, it was aimed to evaluate the level of democratic attitudes and behavior of teachers, gender, age, branch, type of institution, professional seniority, and in-service education status of variables such as the effect status. In the 2017-2018 academic year, the research was conducted on 222 of the 641 teachers employed in schools under the Ministry of National Education in Korkuteli District of Antalya. It consists of 11 items, personal information form developed by the research laboratory opinie teacher attitude pre-scale Democracy and Turkish validity and reliability studies of the forms G and H generated from GOZUTOK (1995) performed by“Democratic attitude scale”five Likert-type structured questionnaire was applied in the form of electronic. The research consists of three parts. In the first section, democracy, types of democracy, principles of democracy and democracy education are given. In the second section, the concept of attitude, the relationship between attitude and behavior, the formation and development of attitudes, effective teacher behaviors, Democratic teacher attitudes and the effect of Democratic teacher attitudes on students to acquire democratic attitudes are emphasized. In the third section, the aim, scope, method and findings of the research were discussed. Factor analysis, Independent t test and Anova variance analysis were applied in the study and teachers ' democratic attitude scores were compared for the four sub-factors. As a result of research,“promote democracy happened”,“to the student and encourage participation be trusted”,“free choice”,“training that teaches a style to question the”factors according to variables (gender, age, seniority, for the development of democratic attitudes in-service training are taken and what type of institution children's ownership and in the field of education) is not a significant difference between the variables compared to, only there was a significant difference between the average of teachers ' responses to the“right to free choice”factor based on the type of institution they worked for, in favor of elementary and high school teachers. This difference is thought to be due to the scarcity of participating secondary school teachers.