Yunanistan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin Batı Trakya Türk azınlığı üzerindeki etkileri
The effects of Greece's membership to European Union on the Western Thrace Turkish minority
- Tez No: 602256
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yunanistan'ın Avrupa Birliğine Üyeliğinin Batı Trakya Türk Azınlığı Üzerindeki Etkileri başlıklı tez çalışmasında, Yunanistan sınırları içerisinde doğuda Meriç, batıda Karasu Irmağı, kuzeyde Rodop Dağları ve güneyde Ege Denizi ile çevrili Batı Trakya Bölgesinde yaşayan Türk Azınlığının hakları ve maruz kaldığı insan/azınlık hakları ihlalleri incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Avrupa Birliği ve Yunanistan'ın Avrupa Birliğine girişi ana başlığında, Birliğin oluşumu, genişleme sürecinde Yunanistan, Avrupa Birliği ile ilişkiler sonrası Yunanistan, ikinci bölümde, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve Batı Trakya sorunu ve Yunanistan'ın Batı Trakya politikası ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde Azınlığın temel sorunları, Avrupa Birliği ve azınlık meselesi kapsamında beklentiler ve ek olarak mülakatlara yer verilmiştir. Literatür taraması yöntemi ile yapılmış olan bu çalışmanın sonucunda Batı Trakya Türk azınlığının eğitimden, siyasi alana, can ve mal güvenliğinden kimlik ve ekonomik sorunlarına kadar hayatın her alanına dair çözüm bekleyen meselelerinin olduğu görülmüştür. İnsan, vatandaşlık ve azınlık hakları çerçevesinde yaşam koşulları iyileştirilecek soydaşlarımızın durumu Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin de güçlenmesine vesile olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, entitled“The Effects of Greece's Membership to European Union on the Western Thrace Turkish Minority”, the rights of Turkish Minority who inhabit in the Western Thrace Region surrounded in the East with River Maritza, in the West with Mesta River, in the North with Rhodope Mountains and in the South with Aegean Sea within the borders of Greece and violation of human/minority rights which they experinced have been examined. The thesis study consists of three sections. In the first section, under the main title of Eruopean Union and entrance of Greece into the Union, constitiution of the Union, Greece in the enlargement process and Greece after relations with the European Union have been dealt. In the second section, European Council, European Union and Western Thrace Issue along with Greece's Western Thrace policy are touched upon. In the third and last section, fundamental concerns of the Minority are considered in the scope of European Union and minority issues. And as an appendix there are interviews. As a result of this study, which has been conducted with the literature review method, it has been observed that there are issues of Western Thrace Turkish Minority in every aspect of life ranging from educaiton to political areas and from safety of life and property to the identity and economic concerns which need to be solved. The state of our cognates, of whose living conditions could be enhanced in the frame of human, citizenship and minority rights, will conduce to the strengthening of Turkey – Greece relations.