İlköğretimde görev yapan öğretmenlerin demokratik tutumları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul ili Anadolu Yakası örneği
The correlation between the democratic attitudes and the personality characteristics of class and branch teachers working in the elementary schools
  1. Tez No: 313311
  2. Yazar: SEDA TELATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin demokratik tutumları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul ili Sultanbeyli, Kartal ve Maltepe ilçelerindeki devlet ilköğretim okullarında görev yapan 190 sınıf ve branş öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada, demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik Kişisel Bilgi Formu, Gözütok tarafından geliştirilen Demokratik Tutum Ölçeği ve Eysenck Kişilik Anketi kullanılmıştır. Araştırmada; normal dağılım özelliği göstermeyen dağılımlar için non-parametrik teknikler, normal dağılım özelliği gösteren dağılımlar için ise parametrik analiz teknikleri, bağımsız grup t testi, non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, tek boyutlu varyans analizi (ANOVA), Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi kullanılmış olup, manidarlık .05 düzeyinde sınanmıştır.Bu araştırmanın sonuçlarıyla, ilköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin demokratik tutumları ile kişilik özellikleri arasında yalnızca bir alt boyutta anlamlılık bulunduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the correlation between the democratic attitudes and the personality characteristics of class and branch teachers working in the elementary schools. The survey has been executed on 190 class and branch teachers working in state elementary schools in Sultanbeyli, Kartal and Maltepe regions of Istanbul city. Correlative survey model was used in the research. In this research, `Personal Information Form?, `Democratic Attitude Scale developed by Gözütok? and `Eysenck Personality Questionnaire? methods have been used for collecting demographic variables. The techniques have been used in the reasearch are parametric analysis techniques for normal distributions, non-parametric techniques for non-normal distributions, independent group T Test, non-parametric Kruskal-Wallis H test, one-size variance analysis (ANOVA) and Pearson Multiple Moment Correlation Analysis and the significance has been tested at .05 level. By results of this study, it was determined that there is only a sub-level significance of relation between the democratic attitudes and the personality characteristics of class and branch teachers working in the elementary schools.