Useless machines, a historical review and contemporary analysis
İşlevsiz makineler, tarihsel bir inceleme ve eşzamanlı analizi
  1. Tez No: 602262
  2. Yazar: EMRE GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Industrial Design, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bireyin; kent kültürü ve şehir yaşamı içinde yaşadığı yalnızlığı ve karmaşayı gidermeye çalıştığı sırada, bulduğu çözümlerden biri sanattır. Bu dönemde birey kendi hayal dünyasına sığınarak, teknolojik hile ve yönlendirmeler ile mizah ve sivil itaatsizlik gibi kavramları somut ifadelere dönüştürmüş, ortaya sanat eseri adı altında hiçbir kavramın, kimliğin ve kurumun temsili olmayan ara birimler yani gereksiz makineler çıkarmıştır. Bu tezin konusu; sanatta yaratıcılık bağlamına dikkat çekerek, İtalyan tasarımcı Munari ile özdeşleşen Gereksiz Makineler (UM) 'in sanat tarihi içindeki yerini, ortaya çıkış nedenlerini, kavram açısından önemini, modern ve Avant- garde tanımının yıllar içerisindeki değişimine göre güncel örnekler ile ilişkilendirerek sebepleri ile açıklamaktır. Yapılan tespitler ışığında, sanatsal karmaşanın hâlâ devam ettiği yönünde bir sonuç çıkarılmıştır. Bu alanda yapılacak başka çalışmalara katkı sağlayabilmek ve ince ayrımların anlaşılmasını kolaylaştırmak bu çalışmanın hedefidir. Bu araştırma; kaynakça taraması, makale ve elektronik ortam incelemesi ile müze ziyaretleri sonucunda yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is one of the solutions individuals find when they try to overcome the loneliness and chaos they experience in the urban culture and city life. During this, they take refuge in their own world of imagination and transform the concepts such as humor and civil disobedience into concrete expressions with technological tricks and orientations, and create useless machines – intermediate entities, which are not representative of any concept, identity and institution to be called art. This work aims to point out the context of creativity in art, and to explain the Italian designer Munari's Useless Machines with its place in the history of art, its reasons of emergence, its importance for conceptuality based on the change in the definition of modern and avant-garde over the years. The findings show that the artistic complexity continues to this day. This study aims to contribute to other studies in this field and to streamline the understanding of subtle distinctions. This research is the result of a literature review with articles and electronic media and of conducting museum visits.