Öğretim strateji ve yöntemleri bağlamında Kur'an'da insan davranışını düzenleyen ilkeler (örnek âyetler)
Principles regularising of human behavior in The Qur'an in the context of teaching strategies and methods (sample versicles)
- Tez No: 602261
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BUYRUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Araştırma, örnek âyetlerle öğretim strateji ve yöntemlerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için öğretim veya bilgi aktarımı amaçlı metinleri (Kur'an Âyetlerini) analiz etmek suretiyle içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle kavramsal temellendirmeyi oluşturmak üzere öğretim ilke ve yöntemleri alanında yapılmış çalışmalar ve ilgili literatür taranmıştır. Sonra konuyla bağlantılı olduğu düşünülen âyetler belirlenmiştir. Âyetlerin doğru yorumlanabilmesi için âyetlerin iniş sebeplerine bakılmış çeşitli tefsirler incelenmiştir. Çalışmada öğretim strateji ve yöntemleri bağlamında, Kur'an-ı Kerimin insanı bireysel ve toplumsal hayatını düzenleyen strateji ve ilkesi üzerinde durmayı hedeflediği için konu ile ilgili yapılmış bilimsel araştırmalar, Kur'an-ı Kerim meali ve tefsirlerden faydalanılmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda genellikle âyetlerin tefsiri ve yorumu esas alınarak Kur'an-ı ilme, ilim adamına ve eğitime verdiği değer açıklanmaya çalışılmıştır. Kur'an'ın kendi mesajlarını İnsanlığa nasıl öğretmeye benimsetmeye gayret gösterdiği konusu yeterince incelenmemiştir. Bu bağlamda çalışmanın konuyla ilgili bir boşluğu dolduracağı düşünülmüştür. Konu belirlenmesinde tespit edilen eksiklik ve ihtiyaç yönlendirici olmuştur. Araştırmada öncelikle güncel bazı öğretim strateji ve yöntemler esas alınarak konu âyetlerle yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda günümüzde öğrenme-öğretme süreç ve etkinliklerinde sık kullanılan bazı öğretim strateji ve yöntemlerini Kur'an tarafından kullanıldığı belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın sonuçlarının genelde eğitim ve din eğitimi özelde de İslami eğitim alanına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to define teaching strategies and methods with sample versicles. In accordance with this purpose, content analysis method was used by analyzing texts (Versicles of Qur'an) for teaching or information transfer purposes. In the research, principally, in order to establish the conceptual basis, studies in the field of teaching principles and methods and related literature were reviewed. Then the versicles which are thought to be related to the subject are determined. In order to interpret the versicles correctly, the reasons of descent of the versicles were stated and various exegesis were examined. The aim of the study is to focus on the strategy and principle of the Qur'an that regulates the individual and social life of people in the context of teaching strategies and methods; Qur'ân Al-Karîm meaning and exegesis with scientific researches have been used on the subject. In the researches carried out to date, it has been tried to explain the value of the Qur'an to knowledge and education by taking commentary and exegesis of the versicles. The issue of how the Qur'an strives to teach humanity its own messages has not been adequately studied. Within this framework, it was thought that the work would fill a gap on the subject. The deficiencies and needs identified in the determination of the subject have been guiding. The research was primarily based on some current teaching strategies and methods and tried to interpret the subject with versicles. As a result of the research, it was determined that some of the teaching strategies and methods commonly used in learning and teaching processes and activities are used by the Qur'an. In this context, it is thought that the results of the research may contribute to education and religious education in general and especially in Islamic education.