Baki Süha Ediboğlu'nun hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
An examination on the life and works of Baki Süha Ediboğlu
  1. Tez No: 658229
  2. Yazar: FATİH KÜLAHÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Baki Süha Ediboğlu (1915-1972) hakkında daha önce ayrıntılı bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın konusu, onun hayatı ve eserlerinin incelenmesidir. Çalışmanın amacı Baki Süha'nın hayatı ve eserleriyle Türk edebiyatındaki yerini tespit etmektir. Şiir ve hikâyelerinde kullandığı yöntemler, tercih ettiği yapı ve içerikler tespit edilmiştir. İncelenen edebî metinlerdeki anlamı açık bir şekilde belirleyebilmek için bu çalışmada eklektik yöntem tercih edilmiştir. Baki Süha'nın hayat hikâyesi, gazete haberleri ve dergilerden hareketle kronolojik olarak verilmiştir. Radyoda spikerlik, gazete ve dergilerde yazarlık, çeşitli devlet kurumlarında memurluk yapan sanatçı, hayatı boyunca edebiyat çevrelerinde bulunmuş, gazete ve dergilerde muhtelif konularda yazılar yazmıştır. Bu yazılarından hareketle edebiyat ve şiirle ilgili görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Dergilerde kalan şiirleri ve bestelenen şiirleri tespit edilmiştir. Şiirleri ve hikâyeleri içerik, yapı, dil ve üslup bakımından incelenmiştir. Tabiatın şiirlerinde başat unsur olduğu görülmüştür. Hikâyelerde kullanılan anlatım teknikleri açıklanmıştır. Anı, biyografi, antoloji türündeki eserleri içerik bakımından incelenmiş, gazete ve dergilerde kalan yazıları tespit edilip sınıflandırılmıştır. Anılarının edebiyat tarihi için oldukça önemli olduğu tespit edilmiştir. Gazete ve dergilerde kalan yazıları konularına göre tasnif edilmiştir. Sonuç olarak şiirlerinde Yahya Kemal Bayatlı, Orhan Veli Kanık ve Cahit Sıtkı Tarancı'dan etkilendiği tespit edilmiş, folklorik unsurlara yer verdiği görülmüştür. Elde edilen verilerle Baki Süha'nın hayatı ve eserleriyle Türk edebiyatındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A detailed study has not been done on Baki Süha Ediboğlu (1915-1972) before. The subject of this study is to examine his life and works. The aim of the study is to determine Baki Süha's place in Turkish literature with his life and works. The methods he used in his poems and stories, the structure and contents he preferred were determined. The eclectic method was preferred in this study in order to clearly determine the meaning in the analyzed literary texts. The life story of Baki Süha is given in chronological order based on newspaper news and magazines. The artist, who worked as an announcer on the radio, as a writer for newspapers and magazines, and as a civil servant in various state institutions, has been in literary circles throughout his life and wrote articles on various topics in newspapers and magazines. Based on these articles, his views on literature and poetry were tried to be determined. His poems and poems that remained in the magazines were determined. His poems and stories have been examined in terms of content, structure, language and style. It has been seen that nature is the dominant element in his poems. The narrative techniques used in the stories are explained. His memoirs, biographies, and anthologies were examined in terms of content, and his articles in newspapers and magazines were identified and classified. It has been determined that his memories are very important for the history of literature. His articles in newspapers and magazines are classified according to their subjects. As a result, it was determined that he was influenced by Yahya Kemal Bayatlı, Orhan Veli Kanık and Cahit Sıtkı Tarancı in his poems, and it was seen that he included folkloric elements. With the data obtained, it was tried to determine Baki Süha's place in Turkish literature with his life and works.