Sosyo-ekonomik yönden farklı iki ilkokul öğrencilerinin fizik büyüme durumları ve etkileyen bazı faktörlerin araştırılması
Nutritional status of primary school children in two different areas and some factors affecting the nutritional status
- Tez No: 60231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE SEVAL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Ankara kenti, Yıldız ve Saray ilköğretim okullarında 1995-1996 yılları arasında eğitim- öğretim gören öğrencilerinde gerçekleştirilen bu çalışmada amaç 7-12 yaş grubu çocuklarda fizik büyüme geriliği prevalansını saptamak ve öğrencilerin büyüme durumlarını etkileyebilecek bazı faktörleri ortaya çıkarmaktır. Antropometrik ölçümleri alınan 521 öğrencide fizik büyüme geriliği prevalansı 3 değişik yöntemle (persentii, medyan yüzdesi, Z-skor) WHO/NCHS stan dartlarına göre değerlendirilmiştir. Fizik büyüme durumları değerlendirilen öğrencilerde, Yıldız okulunda kısa boyluluk-bodurluk (kronik malnutrisyon) erkek öğrencilerde % 5.0, kız öğren cilerde % 6.5 olarak saptanırken, Saray okulunda bu oranlar sırasıyla % 21.1 ve % 15.9'dur. Zayıflık-kavrukluk (akut malnutrisyon) oranları, Yıldız okulu erkek öğrencilerde % 0.7, kız öğren cilerde % 0.8, Saray okulunda ise erkek öğrencilerde % 0.7, kız öğrencilerde % 2.8 olarak sap tanmıştır. Araştırma grubunda fizik büyümeye etki eden ana faktörler; anne ve baba eğitim düzeyleri ve meslekleri ile, öğrencilerin beslenme alışkanlıkları olarak belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Yaşa göre boy ve ağırlık, boya göre ağırlık, persentii Z-skor, medyan yüzdesi, malnutrisyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been conducted in 1996 in Yıldız and Saray Primary schools aiming to assess the nutritional status of primary school children, to determine some basic factors causing malnutrition, and to raise the level of nutritional status of pupils in the study area. The nutritional status of 521 pupils between 7-12 years aged was determined by three methods which were percentiles, Z-score and percent of median, in the study, the prevalance of stunting was found to be 5.0 % in Yıldız primary school's males and 6.5 % in females, while this prevalence was determined as 21.1 % and 15.9 % in Saray Primary School respectively. The prevalance of wasting was found to be 0.7 % among the male pupils in Yıldız Primary school and 0.8 % in female. These ratios were found to be 0.7 % and 2.8 % respectively among Saray Primary school pupils. The main factors, causing mulnutrition in the study group were deter mined as the educational and occupational status of the parents and eating habits of the pupils. Key words : Height for age and weight, weight for height, percentiles, Z-scores, median percent, malnutrition