Sık tüketilen Gaziantep yemeklerinin tip 2 diyabetik hastalarda kan şekeri ve kan yağları üzerine etkisinin araştırılması
The Investigation the effect of some favored local meals on serum glycose and lipid levels in diabetic patients
- Tez No: 60234
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Kimline başvuran 15 kadın, 7 erkek gönüllü diabetik bireylerde sak tüketilen bazı yöresel yemeklerin kan şekeri ve lipidleri üzerine etkisi incelenmiştir. Diabetik erkek ye kadınların yaş ortalaması sırasıyla 61 + 0.1 ve 50 ± 0.2 yıldır. Boy uzunluğu ve vücut ağffhğt ortalama değerleri ise erkeklerde 165 ± 0.08 cm ve 74 ± 1.0 kg, kadınlarda 157 ± 0.08 cm ve 74 ± 0.18 kg dar. Bö ortalaması erkeklerde 27 ± 0.04, kadınlarda 30 ± 0.06, bel kalça oranı ise erkeklerde 0.94 ± 0.0, kadınlarda 0.88 ± 0.0. Diabetik hastaların bir grubuna ( n : 11) standart diabet diyeti, diğer grubuna ( n : 11) ise 3d ana öğünde olmak üzere yöresel yemeklerden sarımsaklı köfte, mercimekli köfte, mercimekli pilav standart diyetin karbonhidrat değişimine karşılık gelecek şekilde 3' er gün süre 3e veribnişrir. Her iki grubun kahvaltısı aynı, her iki diyetin karbonhidrat, protein, yağ ve enerjisi benzer şekilde düzenlenmiştir. Standart ve yöresel yemeklerden oluşan diyet uygulamalarından önce ve üçüncü günün sonunda 0, 30, 60, 120, 1 80. dakikalarda alınan kan örneklerinde glikoz ve lipid düzeylerine bakılmıştır. Farklı diyet uygulamalarında sağlanan değerler standart diabet diyetindeki sonuçlarla karşılaştırıldığında en düşük kan şekeri değeri 135 ± 8.2 mg'la mercimekli köftede, en yüksek değer ise 163 ± 8.9 mg ile mercimekli pilavda gözlenmiştir. Standart diyete göre kan şekerleri değerleri arasındaki farklılıklar anlamsız çıkmıştır. ( p > 0.05 ). En yüksek kolesterol ve trigliserit değerleri sarımsaklı köfteli diyette bulunmuştur. Sırasıyla 233 ± 7.9 mg / di ve 250 ± 19.0 mg/dl bulunmuştur. Ancak uygulamalar arasındaki fark önemsizdir, (p > 0.05 ). Hastalara diyetleri ve hastalıkları konusunda verilen 1 aylık eğitim sonrası kan şekeri, total kolesterol, trigliserit değerlerinde anlamlı düşüşler olmuştur. ( p < 0.05 ). LDL kolesterol değerinde bir değişiklik olmazken HDL / Total kolesterol oranında da düşüşler gözlenmiştir. Diabetik bireylerde eğitimin önemli olduğu ve yöresel yemeklerin özelikle kurubaklagil içeriği yüksek olanların diyetlerinde yer almasının herhangi bir olumsuzluk yaratmadığı gibi glisemik kontrolde ve serum kolesterolünün yükselmesinin önlenmesinde yarar sağladığı ve diyette çeşitliliğin artmasıyla psikolojik olarak da hastalan rahatlattığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Tip II Diabet, Kan Şekeri, Kan Yağları, Diyet
Özet (Çeviri)
The Investigation the Effect of Some Favored Local Meats on Serum Glycose and Lipid Levels in Diabetic Patients ABSTRACT In this study, the effect of some favoried local meals on serum glycose and lipid levels has been investigated in 22 volunteer diabetic patients ( mate: 7 female: 1 5 M/F: 0.5 ) referring to the Endocrinology Deparment of Gaziantep University Medical School The age range of these patients were 53 to 69 years( mean 61 ± 0.1 years ) in mate patients and 32 to 70 years ( mean 50 ± 0.2 years ) m female patients. Average height and weight values were 165 ± 0.08 cm - 74 ± 1.0 kg respectively in mates and 157 ± 0.08 em - 74 + 0.18 kg respectively in fermales. On the other hand, the average value of body mass index was 27 ± 0.04 in mates, 30 ± 0.06 in female. The ratio of waist / hip has been found to be 0.94 ± 0.0 inmate and 0.88 ± 0.0 in females. Diabetic patients were divided into two groups and white the patients in the first group (all) were under standart diabetic diet, the remainders (n : 11) were fed some local meals such as sarımsaklı köfte, mercimekli köfte, mercimekli pilav in at lunch and supper for three days. Breakfast and the content of both diets respect to carbohydrate, protem, fipid and energy were similiar. During study program serum levels of lipids and glycose were assesed in blood specioiens obtaiaed at 0, 30, 60, 120 and 180 mkutes before and three days after diet administration. The lowest blood glicose level was recorded in mercimekli köfte (135±8.2 mg) white the highest value was observed in mercanekli pilav (163 ± 8.9 mg). Evaluation of serum glycose levels in different diet programs revealed no statistically significant difference ( p > 0.05 ). Highest levels of serum cholesterol and triglyceride were recorded m patients receiving diet contains sarımsaklı köfte (233 ± 7.9 mg / dl - 250 ± 19.0 mg / dl respeetiveh/ ). However there was rK> statistically sigrn^ (p> 0.05 ). Following on educational period of 1- month statistically significant decreases were observed m serum glycose, total ehofesterofe and triglyceride levels ( p < 0.05 ). While there was no difference m the tevek of LDL chotesterote, HDL/ total chotesterofe ratio. In the fight of our findings; we may say that, education programs in diabetic patients has an important rote in accepting diet programs by the patient. Furthermore local meals especially those containing high ratio of legumes may be given to diabetic patients as alternative diet programs without leading to any unfavorable results. On the other hand, such meals will be tolerated by this special group of patients with additional psychological effects and may contribute well to the control of hyperglycemia and hypercholesterolemia as well. Key words : Type II Diabetes MelHtus, Blood Sugars, Blood Lipids, Diet.