Epileptik olmayan psikojenik nöbet hastalarının epilepsi hastaları ve sağlıklı kontrollerle zihin kuramı ve yaşam kalitesi yönünden karşılaştırılmaları
Comparison of theory of mind abilities and quality of life between psychogenic nonepileptic seizure patients, epilepsy patients andhealthy controls
  1. Tez No: 602345
  2. Yazar: SÜHA CAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Epileptik olmayan psikojenik nöbetler (PN) düşük yaşam kalitesi ve yüksek aleksitimik özellikler ile ilişkilendirilmiştir. Zihin kuramı (ZK) ile ilgili beceriler çeşitli psikopatoloji durumlarında çalışılmış, yakın dönemde yaşam kalitesi ve hastalık prognozları açılarından önemli bir prediktör olabileceğine yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Literatürde PN hastalarındaki ZK becerileri ile ilgili veriler sınırlıdır. Bu çalışmada PN hastalarının, EN hastaları ve sağlıklı kontrol grubu ile ZK becerileri yönünden karşılaştırılması, ZK becerilerinin aleksitimik özellikler ve subjektif yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya PN, EN, ve sağlıklı gönüllü gruplarına 28'er kişi olarak toplam 84 kişi dahil edildi. Katılımcılar aleksitimi, depresyon ve anksiyete yakınmaları, çocukluk çağı travmatik yaşantıları, yaşam kalitesi ile ilgili özbildirim ölçekleri doldurdu, tüm katılımcılara SCID-I yapılandırılmış klinik görüşmesi, ZK becerileri için Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT), İmayı Anlama Testi (İAT) ve Garip Hikayeler Testi (GHT) uygulandı. Bulgular: PN grubunun SF-36 tüm alt ölçeklerde, afektif ve bilişsel ZK testlerinde sağlıklı gruptan, bilişsel ZK testlerinde EN grubundan da daha kötü skorlarla ilişkili olduğu, PN grubunda bilişsel ZK performansının TAÖ-20 DTG alt ölçeği ile, SF-36 fiziksel fonksiyon (FF) alt ölçeği skorlarının bilişsel ZK performansı ile korelasyon ilişkisi içinde olduğu görüldü. Regresyon analizi sonucunda bilişsel ZK skorlarının SF-36 FF alt ölçeği skorlarındaki varyansın %26,2'sinden sorumlu olduğu hesaplandı. Sonuç: Bu bulgular PN hastalarında ZK testlerinde bozulma olduğnu, bu bozulmanın aleksitimik özelliklerle ve düşük subjektif yaşam kalitesi skorlarıyla ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Psychogenic nonepileptic seizures (PN) have been associated with poor quality of life and high alexithymic traits. Theory of Mind (ToM) has been studied in numerous psychopathological conditions and recent research suggests that ToM abilities may be a significant predictor for disease prognosis and quality of life. Data on ToM abilities in PN is scarce. In this study, we aimed to compare PN patients wih EN patients and healthy controls with respect to ToM abilities and investigate the relationship between ToM abilities, alexithymia and subjective quality of life. Method: Patients with PN (n=28), EN (n=28) and healthy volunteers (n=28) were included in the study. Participants filled self-report questionnaires for alexithymia, depression and anxiety symptoms, childhood trauma history and quality of life. Reading the Mind in the Eyes test was used for affective ToM and Hinting Task and Strange Stories tests for cognitive ToM abilities. Results: Analyses of data revealed lower SF-36 scores and poorer ToM performance in PN group compared to healthy group and poorer cognitive ToM performance than EN group. Cognitive ToM performance was correlated with TAS-20 DIF subscale. PN group was also associated with lower quality of life scores in general and physical function subscale was inversely correlated with cognitive ToM performance. Regression analysis revealed that cognitive ToM scores accounted for %26,2 of the variance of SF-36 physical functioning subscale between groups. Conclusion: These results are in accord with previous research on somatoform disorders and suggest that PN is associated with impaired ToM task performance. Impaired ToM abilities may be related to alexithymic traits and subjective quality of life.