Deneysel iskemik inme modelinde oksidatif hasarın hücresel düzeyde incelenmesi
Investigation of oxidative damage at cellular level in an experimental ischemic stroke model
  1. Tez No: 602353
  2. Yazar: ASLIHAN TAŞKIRAN SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DALKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada iskemi/reperfüzyon hasarında koruyuculuğu bilinen, kan beyin engelinden (KBE) geçiş özellikleri farklı iki antioksidan molekülün farmakolojik etkilerinin doğrudan intravital yöntemlerle vasküler ve parankimal hücreler düzeyinde izlenmesi böylece klinikteki başarısızlıklarına ilişkin ipuçlarının elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Swiss albino ve pan-tissue-mt-cpYFP transgenik farelerde bir saatlik distal orta serebral arter iskemisi oluşturulmuştur. Rekanalizasyon evresindeki süperoksit (O2•̄) oluşumu konvansiyonel floresan (dihidroetidyum floresansı ile) ve konfokal (mt-cpYFP floresansı ile) mikroskopta in vivo takip edilmiş, vasküler ve parankimal alanlar ayrı ayrı incelenmiştir. Radikal tutucu ajanlar olan N-tert-butil alfa fenil nitron (PBN) ve S-PBN ile O2•̄ sinyalindeki sönme, serebral kan akımı, histopatoloji, nörolojik kusur ve mikrodamar akım hızları değerlendirilmiştir. PBN (100mg/kg, rekanalizasyondan 15dk önce) hem vasküler hem de parankimal O2•̄ sinyalini rekanalizasyonun başından itibaren tama yakın baskılamakta ve iskemik alanı 1557±313μm2'den 552±116μm2'ye düşürmektedir (p=0,01). KBE'den geçemeyen S-PBN'in (156mg/kg) antioksidan etkisi vasküler alanda hemen başlamakta ancak parankimdeki etkisi 30-40dk sonra ortaya çıkan %64'lük bir baskılanma şeklinde olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is direct intravital monitorization of the pharmacological effects of two well-known neuroprotectant antioxidant molecules having different blood-brain barrier (BBB) permeability against ischemia/reperfusion at vascular and parenchymal cellular level to gain insight to their failure in clinical trails. For this purpose, 1-hr distal middle cerebral artery ischemia was induced in Swiss albino and pan-tissue-mt-cpYFP transgenic mice. Superoxide (O2•̄) formation during recanalization was monitored in vivo by conventional fluorescence (via dihydroethidium fluorescence) and confocal (via mt-cpYFP fluorescence) microscopy in vascular and parenchymal compartments separately. Radical scavengers (N-tert-butyl alpha phenyl nitrone- PBN- and S-PBN) were evaluated for suppression of O2•̄ signal, cerebral blood flow, histopathology, neurological deficit and microvascular flow velocities. PBN (100mg/kg, 15min before recanalization) suppressed both the vascular and parenchymal O2•̄ signal almost completely from the beginning of recanalization and reduced the ischemic area from 1557±313μm2 to 552±116μm2 (p=0.01). The vascular antioxidant effect of BBB impearmeable S-PBN (156mg/kg) started instantly, whereas its parenchymal effect was partial (64%) and delayed by 30-40 min. Similarly to PBN, S-PBN reduced the ischemic area from 1557±313μm2 to 807±71μm2 (p=0.03), improved post-ischemic blood flow, reduced capillary obstructions in brain sections (105±18 vs. 158±24 p=0.05) and increased capillary erythrocyte velocities (1±0.1 mm/s vs.