Yoğun bakım ünitesinde kültür örneklerinde acinetobacter baumanii üremesi saptanan hastaların antimikrobiyal değerlendirmesi
In this study, antibiogram results of acinetobacterspecies that are identified on 647 patients that have stayed at intensive care units of gaziosmanpaşa university faculty of medicine hospital in between 2011-2018 were evaluated by vitek-2 system. as result of this evaluations, the most sensitive antimicrobial agents against acinetobacter species are colistins with sensivity rate %98,6. the second ones are tigecyclins with sensivity rate % 75,6 .
- Tez No: 602356
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Acinetobacter türleri zorunlu aerob, nonfermantatif, hareketsiz, oksidaz negatif ve gram negatif kokobasillerdir. Her yerde saprofit bakteri olarak bulunabilirken, özellikle hastane ortamında, mekanik solunum cihazları gibi ıslak yüzeylerde rastlanılmaktadır. İnsanlarda solunum sisteminde, üriner sistemde ve yaralarda inatçı patojen olarak enfeksiyon yapabilirken, immün sistemi zayıflarda septisemiye varan ağır tablolar oluşturabilir. Çoklu ilaç direnci gösteren patojenler arasında yer almaktadır. Özellikle Acinetobacter baumannii karbapenemleri de kapsayan çoğu ilaca dirençli olduğundan enfeksiyon tedavisi çok zordur. İn vitro antibiyogram duyarlılık sonuçlarına göre tedavi uygulanmaktadır. Bu çalışmada 2011-2018 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakımlarında yatan 647 hastada tanımlanan Acinetobacter türlerinin antibiyogram sonuçları vitek-2 sistemi ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda Acinetobacter suşlarının en duyarlı olduğu antimikrobiyal ajan %98.6 duyarlılık oranı ile kolistindir. Ikinci en duyarlı antimikrobiyal ajan ise % 75.6 duyarlılık oranı ile tigesiklindir. Direnç ve duyarlılık durumları 2011-2014/2015-2018 yılları arasında değerlendirilerek istatiksel olarak sefoperazon-sülbaktam, netilmisin, tetrasiklinler, tobramisin ve trimetoprim-sülfametoksazol ajanlarında anlamlı artış bulunmuştur. Buna karşılık tigesiklin, , seftriakson, sefoksitin, sefepim, piperasilin, meropenem, levofloksasin, gentamisin, kolistin, siprofloksasin, seftizoxime, sülbaktam-ampisilin, amoksisilin-klavulonat, amikasin antibiyotiklerinde belirtilen yıllar arası yapılan karşılaştırmalarda ilaçlarda istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sonuç olarak Acinetobacterbaumannii'nin ilaç direnci gittikçe artmaktadır. Bu da antibiyogram sonucuna göre ilaç kullanımını çok önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter species are mandatory aerobic, immobile, oxidase-negative and gram-negative coccobasils. They can be found anywhere as a saprophyte bacteria, but especially in hospital enviroment, can be observed in wet surfaces like mechanical respiratory devices. In humanbeing, they can make persistent infection at respiratory system, urinary system and wounds while in immunocompromised patients they can make severe clinical situations up to septicemia. They take place among pathogens that show multi-drug resistancy. Especially Acinetobacter baumannii is hard to be treat because of multi-dreg resistancy including carbapenems. The treatment is applied according to antibiogram sensivity results. In this study, antibiogram results of Acinetobacterspecies that are identified on 647 patients that have stayed at intensive care units of Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Hospital in between 2011-2018 were evaluated by vitek-2 system. As result of this evaluations, the most sensitive antimicrobial agents against Acinetobacter species are colistins with sensivity rate %98,6. the second ones are tigecyclins with sensivity rate % 75,6 . Resistancy and sensivity situations were evaluated for cases that happened 2011-2014/ 2015-2018. And cefoperazon-sulbactam, netilmicin, tetracycline, tobramicin and trimetoprim-sulphametoksazol were found statistically significant. Otherwise tigecycline, ceftriakson, cefoksitin, cefepim, piperacillin, meropenem, levofloxacin, gentamicin, colistin, ciprofloxacin, ceftizoxime, sulbactam- ampicillin, amoxicillin-clavulanate, amikacin were found statistically insignificant. To sum up the drug resistancy of Acinetobacter species is increasing. And that make using drugs according to antibiogram results very important.