Organik selenyum ile desteklenen rasyonların süt ineklerinde kış ve yaz mevsimlerinde bazı biyokimyasal kan değerleri ve gebelik oranları üzerine etkisi
Effect of organic selenium supplementation to ration on some biochemical blood parameters and pregnancy rates of dairy cows in summer and winter season
  1. Tez No: 602364
  2. Yazar: CAN KIZANLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama (Veteriner) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada yaz ve kış dönemlerinde sütçü ineklerin rasyonlarına eklenen organik selenyumun bazı biyokimyasal kan değerleri ve gebelik oranları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın yaz döneminde 60 ve kış döneminde 60 olmak üzere toplam 120 inek her grupta 15 adet olacak şekilde 4'er gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu günlük rasyonlarıyla beslenirken deneme gruplarının rasyonlarına sırasıyla 3 (1. grup), 6 (2. grup) ve 12 (3. grup) g/gün selenyum ilavesi yapılmış, bu uygulama planlanan suni tohumlamadan önceki 40 ve tohumlama sonrası 20 gün sürdürülmüştür. Tüm hayvanlardan 0, 40 ve 60. günlerde kan örnekleri alınarak malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) düzeyleri belirlenmiştir. MDA düzeyleri arasında kış döneminde herhangi bir fark bulunmazken, yaz döneminde tüm gruplarda 0. gün ile 40.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effect of organic selenium added to dairy cows' rations on some biochemical blood parameters and pregnancy rates in summer and winter season. A total of 120 cows, 60 in the summer and winter each, were divided in 4 groups, consisting of 15 cows. The control group was fed with daily rations, and 3 (1st group), 6 (2nd group) and 12 (3rd group) g/day organic selenium was added to the rations of the experimental groups, respectively. This treatment was conducted 40 days before the planned artificial insemination and continued till 20 days afterwards. Malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GSH-Px) levels were determined in all animals at the 0th, 40th and 60th days.