Bir üniversite hastanesinin göz hastalıkları kliniğine başvuran katarakt hastalarının hastalıklarının yaptıkları işle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between patients' cataract disease and their work, at an ophthalmology clinic of A University Hospital
  1. Tez No: 602377
  2. Yazar: GÜVEN GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NACİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bir üniversite hastanesinin göz hastalıkları kliniğine başvuran hastaların, halen ya da daha önce çalışmış oldukları işler ve bu işler sırasında karşılaştıkları bazı etkenlerin, katarakt hastalığı için tahmini rölatif risk artışına neden olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Vaka-kontrol tasarımda gerçekleştirilen araştırmanın verileri, Kasım 2018-Mayıs 2019'da, yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Her bir katarakt hastası için, cinsiyet ve yaşa göre eşleştirilmiş, kataraktı olmayan bir göz hastası kontrol olarak alınmış, toplam 554 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Her iki grupta da katılımcıların, %61,0'i kadın, yaşları ortancası 63,0'tür.
Özet (Çeviri)
It is aimed to determine whether the current or previous works of the patients who visited to the ophthalmology clinic of a university hospital and some of the factors encountered during working hours, lead to a relative risk increase for cataract disease. Data were collected through a face-to-face interview between November 2018 and May 2019 in a case-control study setting. For each cataract patient, a control patient without cataract was matched in terms of gender and age and a total of 554 people were included in the study. In both groups, 61.0% of the participants were women and the median age was 63.0.