Katarakt cerrahisi sonrası ön segment parametrelerinin scheimpflug görüntüleme sistemi ve ön segment optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment parameters following cataract surgery with scheimpflug imaging system and anterior segment optical coherence tomography
- Tez No: 760118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN BOZALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Fakoemülsifikasyon cerrahisi ve intraoküler lens (İOL) implantasyonu yapılan katarakt tanılı hastaların cerrahi öncesi ve sonrasındaki ön segment parametrelerindeki değişiklikleri değerlendirmek. Gereç-Yöntem: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne Temmuz 2021 ve Ocak 2022 yılları arasında görme azlığı nedeniyle başvuran, katarakt tanısı alarak fakoemülsifikasyon cerrahisi ve İOL implantasyonu yapılan 36 hastanın 50 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) kaydedildi. Hastaların ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) ve Pentacam HR cihazlarıyla ölçülen ön segment parametrelerinden ön kamara açısı (ÖKA), ön kamara hacmi (ÖKH), açı açılma mesafesi (AAM), trabeküler iris boşluk alanı (TİBA), ve korneal dansitometri değerleri operasyon öncesinde, operasyon sonrası 1. haftada ve 1. ayda kaydedilerek prospektif olarak değerlendirildi. Pnömotonometre cihazı ile göz içi basıncı (GİB) değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 36 hastanın, 17'si (%47.2) erkek, 19'u (%52.8) kadın olup yaş ortalaması 62,88±11,34 (43-84 y) olarak belirlendi. Hastaların ortalama EİDGK'nin cerrahi sonrasında anlamlı olarak arttığı, GİB değerinin ise cerrahi sonrasında anlamlı olarak azaldığı görüldü (p=0,001.). Hastaların ÖS-OKT ile alınan ÖKA, AAM (500 ve 750 μm), TİBA (500 ve 750 μm) değerlerinin postoperatif dönemde anlamlı olarak arttığı izlendi (p=0.001, her biri için). Pentacam HR cihazı ile alınan ÖKA ve ÖKH değerlerinde postoperatif olarak anlamlı bir artış olduğu görüldü (p=0.001, her biri için). Korneal dansitometri değerlerinde ise anterior, center ve total tabakalarda birçok dairesel alan ölçümlerinde anlamlı bir artış izlenirken (p0.05). Sonuç: Ön segment OKT ve Pentacam HR cihazları cerrahi öncesi ve sonrasında ön segmenti değerlendirebilmek için güvenle kullanılabilecek yöntemlerdir. Katarakt cerrahisi sonrasında ön kamara derinleşmekte, ÖKA ve ÖKH değerlerinde artış izlenmektedir. Bu artış ile paralel olarak AAM ve TİBA değerlerinde artış olduğu görülmektedir. Cerrahi sonrasında korneal ödem oluşumu, tetiklenen kuru göz ve topikal ilaç kullanımı sebebiyle oluşan korneadaki epitel hasarı göz önüne alındığında korneal dansitometri değerlerinde özellikle ön ve santral tabakalarda artış olabileceği düşünülmektedir. Sağladığı EİDGK artışı, GİB düşüşü ve ön segment parametrelerindeki olumlu değişim nedeniyle fakoemülsifikasyon ve İOL implantasyonu ile öncelikle tercih edilebilecek bir yöntem olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the changes in anterior segment parameters before and after surgery in patients with cataract who underwent phacoemulsification surgery and IOL implantation. Material and Methods: Fifty eyes of 36 patients who were admitted to Sivas Cumhuriyet University Hospital Ophthalmology Clinic due to low vision between July 2021 and January 2022, diagnosed as cataract and underwent phacoemulsification surgery and IOL implantation were included in the study. Best corrected visual acuity (BCVA) was recorded. Anterior chamber angle (ACA), anterior chamber volume (ACV), angle opening distance (AOD), trabecular iris space area (TISA), and corneal anterior chamber parameters measured with anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT) and Pentacam HR devices were evaluated. Densitometry values were recorded before the operation, at the first week and first month after the surgery and evaluated prospectively. Intraocular pressure (IOP) was measured utilizing a pneumotonometer. Results: Thirty-six patients were enrolled in this study, of whom 17 (47.2%) were male and 19 (52.8%) were female. The mean age of the patients was 62.88±11.34 (43-84 years The mean BCVA of the patients was increased significantly and the IOP decreased significantly after surgery (p=0.001). The ACA, AOD (500 and 750 μm), TISA (500 and 750 μm measured with AS-OCT increased significantly in the postoperative period (p=0.001, for all). A significant postoperative increase was observed in the ACA and ACV values obtained with the Pentacam HR device (p=0.001, for all). In corneal densitometry values, a significant increase was observed in several circular area measurements in the anterior, center and total layers (p0.05). Conclusion: AS-OCT and Pentacam HR devices can be used safely to evaluate the anterior segment before and after surgery. After cataract surgery, the anterior chamber deepens, and an increase in ACA and ACD is observed. The AOD and TISA are increased correspondingly. It is thought that there may be an increase in corneal densitometry values, especially in the anterior and central layers considering the corneal edema formation after surgery, triggered onset of dry eye, and corneal epithelial damage due to topical drug use. Phacoemulsification and IOL implantation may be considered as the primary preferred method due to the increase in BCVA, decrease in IOP, and favorable changes in the anterior segment parameters.