Meslek liselerinde okul yöneticilerince yapılması gereken okul işletmeciliği işleri
The Operational works of school administration to be performed by school administrators in vocational high schools
  1. Tez No: 144188
  2. Yazar: CAHİDE KİBAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLANUR ATAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırma, okullarda işletme işleri ile ilgili okul yönetimince yapılması gerekenler ile bir okulda yapılanların neler olduğunu; eksiklikleri ve nedenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma alam, Ankara Yapı Meslek ve İnşaat Teknik Lisesi 'dir. Araştırmanın birinci alt problemini oluşturan,“okullarda işletme işleri ile ilgili okul yönetimince yapılması gerekenler”I. Bölümde verilmiştir. Bu bölüme ilişkin veriler; konuya ilişkin yasal metinler, okuldaki yönetime ait belgeler ve bilimsel yayınlar taranarak elde edilmiştir. İkinci alt problem olan, Ankara Yapı Meslek ve İnşaat Teknik Lisesi'nde işletme işlerine ilişkin yapılanların neler olduğu, araştırmanın birinci bölümünde ortaya konulan ve okullardaki işletme işlerine ilişkin yapılması gerekenlerin neler olduğundan hareketle oluşturulan gözlem formu ile elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından oluşturulan gözlem formu, söz konusu okuldaki uygulamanın gözlenmesi ve belgelerin incelenmesi yolu ile doldurulmuştur. Gözlem formunda, okuldaki işletme işlerine ait tüm iş ve işlemler yedi grup altında ele alınmıştır. Bunlar; yapım, donatım, bakım ve onarım; sivil savunma, yangından korunma, güvenlik, sağlık ve temizlik; yazı; hesap; kantin ; ayniyat; döner sermaye işleridir. Gözlem formu toplam 66 sorudan oluşmaktadır. Söz konusu gözlem formu ile araştırmacı; okulda yukarıdaki iş ve işlemlerin ne düzeyde yapıldığı, okulun bu iş ve işlemlere ne düzeyde sahip olduğu ile ilgili yeterlik düzeylerini belirlemeye çalışmıştır. Her bir sorunun ne derece uygulandığı 'yok' 'yetersiz' 'orta düzeyde yeterli' 'oldukça yeterli' 'tam yeterli' seçenekleri ile ifade edilmiştir. Araştırmanın bulguları ise şöyledir: Okuldaki işletme işlerinden hesap, döner sermaye işlerinin yapılması açısından okul yönetimi“tam yeterli”ya da“oldukça yeterli”bulunmuştur. Yazı işleri içerisinden arşiv düzenlenmesi, ayniyat işleri içerisinden demirbaş eşyaların numaralandınlması, kantin işleri içerisinden kantinin temiz tutulması“yetersiz”, diğerleri ise“tam yeterli”ya da“oldukça11 yeterli”görülmüştür. Yapım, donatım, bakım ve onarım işlerine ilişkin olarak; okulun donatım ve bakım-onanm ihtiyacının planlanması; atölyelerin, kütüphanenin, öğrenci tuvaletlerinin donatımı; yemekhanenin bakım-onanmı işlerinin yapımı, atölye ve depoların elektrik tesisatının bakımlı olması“orta düzeyde yeterli”; atölye şeflerinin odalarının donatımı, atölye, atölye tuvaletleri ve depoların bakım-onanmı ve ısınma tesisatımn çalışır durumda olması“yetersiz”; bu başlık altındaki diğer iş ve işlemler açısından ise“tam yeterli”ya da“oldukça yeterli”bulunmuştur. Sivil savunma, yangından korunma, güvenlik ve temizlik işlerine ilişkin olarak ise; okulda ilkyardım dolaplarının bulundurulması ve okulun temizliği“orta düzeyde yeterli”bulunmuştur. Okulun yangın alarm sistemi, gece bekçisi ve atölyelerinde kazaları önleyici uyarıcı levhaları bulunmamakta olup, bu başlık altında yer alan diğer işler açısından okul“tam yeterli”ya da“oldukça yeterli”olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgulardan hareketle öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research hereby aims to reveal the steps that must be followed by the school administration for operational works in schools comparing with the current situation in schools together with the deficiencies and reasons of these deficiencies. The field area for this research is Ankara Yapı Meslek ve İnşaat Teknik High School. The first sub-problem of the research:“Steps to be followed by the school administration for operational works in schools”is defined under the Section I of this research. All data regarding this section has been obtained by scanning legal covenants, documentation of the school administration in the targeted school, and scientific publications. The second problem of the research:“Current situation in Ankara Yapı Meslek ve İnşaat Teknik High School”has been obtained through the use of observation form designed based upon the results of the steps that should be followed for the operating procedures in schools as defined under the Section I of this research. The observation form prepared by the researcher has been filled following observation of the implementation in the school mentioned above and review on the school's documentation. Observation form together with all procedures in operational works in schools have been reviewed under seven groups: construction, equipment, maintenance and renovation; civil defense, safety cautions for the fire, security, health and hygiene; writing; accounting; canteen; follow-up and revolving fund based works. The observation form is comprised of 66 questions in total. The researcher, with the use of this observation form, has tried to determine to what extend the procedures above mentioned are carried out in the subject school; to what extend the subject school possesses these procedures and the adequacy level of the subject school for this issue. The level points of each question are defined as“none”,“inadequate”,“medium”,“mostly adequate”and“fully adequate”. The findings of the research are as follows: the school administration has been deemed“fully adequate”and/or“mostly adequate”in terms of performingIV accounting and revolving fund based works. Regarding writing works, archive preparation, numbering inventory objects under the follow up works, and hygienic conditions of the canteen have been deemed“inadequate”while the other factors have been deemed“fully adequate”and/or“mostly adequate”. Regarding construction, equipment, maintenance and renovation works, the school administration has deemed as“medium”in terms of planning of equipment and maintenance-renovation needs of the school, equipment of ateliers, library and student toilets; the construction of maintenance-renovation works for the dining halls and efficient maintenance of electricity installation of the ateliers and stocks ; while equipment of the rooms of atelier chiefs and maintenance-renovation of ateliers, atelier toilets and stocks and the workability of heating system have been deemed“inadequate”and the other procedures under this title has been deemed“fully adequate”and/or“mostly adequate”. In terms of civil defense, safety cautions for fire, security and hygiene related works, the school has been deemed as“medium”in the availability of first aid kits in the school and school's hygienic conditions. The school has been determined not to have any fire alarm system, night guard and preventive warning signs in ateliers. However the school has been deemed“fully adequate”and/or“mostly adequate”in terms of other items defined under this title. This research hereby also presents recommendations based upon these findings.