Faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ve fındık sektöründe bir uygulama
The activity based costing method and an application in hazelnut sector
  1. Tez No: 602427
  2. Yazar: MUHAMMET TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Faaliyet tabanlı maliyetleme sisteminin fındık üretimi yapan bir firmada gerçek verilerle uygulanması ile geleneksel maliyet yöntemi ve FTM arasındaki farkların tespit edilmeye çalışılması bu tezin temel konusudur. Çalışma fındık ürünleri üretimi yapan bir firmanın belirli bir dönemdeki ilk 6 aylık verileri esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Geleneksel maliyetleme sistemine göre birim maliyet hesaplayan firmanın yapısı incelenerek FTM' nin yapısına göre yeniden dizayn edilmiş ve FTM' nin esaslarına göre yeniden birim maliyet hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda FTM' nin birim maliyet hesaplamasında daha doğru bilgiler verdiği gözlemlenmiştir. Sistemin aksayan yönlerinin düzeltilmesinde ve karmaşık maliyet düzeninin bir sisteme oturtulmasında etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Project, youwill see the differences of between The activity based costing method and classical cost method. The Project has materialized in a specific period for first six months with real datas in a factory which produces hazelnut products. The factory- which has a classical cost method- will be renewed with activity based costing method as contemporary cost system. At the end of Project, it is observed that The activity based costing method gives more realistic results according to classical cost method on calculate unit cost. It has understood that The activity based costing method is very important to organize a complex system.