Yabancı uyruklu bireylerin Türkiye'deki yatırım tercihlerinin incelenmesi
The study of individual investment preferences of foreign nationals in Turkey
  1. Tez No: 602437
  2. Yazar: LEİLA MEHRVAND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EBRU AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yatırım, mevcut paranın gelecekte getiri sağlayacağını varsayarak bugünkü kullanımından vazgeçmektir. Bireysel anlamda finansal yatırım, bireylerin ellerinde bulundurdukları tasarruflarını, bugünkü tüketimden vazgeçerek, gelecekte (kısa veya uzun dönemde) daha fazla gelir elde etmek amacıyla finans piyasalarına arz etmeleridir. Davranışsal finans, yatırımcıların yatırım kararlarında rasyonel davranmadıklarını, psikolojik ve sosyal faktörlerlerden etkilendiklerini savunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de çalışan yabancı uyrukluların Türkiye'de yaptıkları yatırım tercihlerini araştırmak, bu tercihler ile uyruk arasındaki ilişkiyi ve uyruk ile yartırım kararını etkileyen faktörler arasındaki ilişkiyi incelemektir.Üstelik uyruk, cıinsiyet, eğitim seviyesi ve ikamet süresi gibi değişkenlerin gelir, tasarruf, yatırım miktarı ve finansal okuryazarlığı gibi finansal değişkenlerin arasındaki ilişkiyi açıklanması da planlanmıştır. Bu amaçla, Ankara ilinde yaşayan ve uluslararası ya da özel sektörlerde çalışan 184 yabancı uyruklu bireye anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen verilerin incelemesi için Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi, korelasyon analizi, Cramer's V ölçüsü analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda Ankara ilinde çalışan yabancı uyruklular çoğunlukla banka mevduatına, dövize ve altına yatırım yaptıkları tespit edilmiştir. Sonuçlara göre Banka mevduatı, altın ve gayrimenkul gibi yatırım araçları ile uyruk arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. araştırmada incelenen yatırım kararlarını etkileyen faktörler ile uyruk arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Ayrıca cinsiyet ile tasarruf ve finansal okuryazarlık arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Üstelik bireyler yatırım kararlarında psikolojik, sosyal ve kültürel faktörlerden etkilendikleri izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investment is to give up the current use of existing money, assuming that the current money will yield returns in the future. Individual sense of financial investment is that individuals present their savings to financial markets in order to obtain more income in the future (in the short or long term) by giving up today's consumption. Behavioral finance argues that investors are irrational in their investment decisions and are affected by psychological and social factors. The main purpose of this study was to investigate the individual investment preferences of foreigner who work in Turkey, to study the relationship between nationality and investment preferences and to examine the relationship between the factors influencing investment decisions and nationality. Furthermore, it was planned to study the relationship between some variables such as nationality, gender, education level, residence period and financial related variables like income, savings, investment amount and financial literacy. For this purpose, a questionnaire was implemented to 184 foreign individuals living in Ankara and working in international or private sectors. In order to analyze the data obtained from the questionnaire, Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, correlation analysis and Cramer's V Measure analysis methods were used. As the result of the study, it was found that foreign nationals working in Ankara mostly invest in bank deposits, foreign currency and gold, and do not invest in stocks, bonds or mutual funds. According to the results, there is a statistically significant relationship between nationality and bank deposits, gold and real estate. However, statistically no significant relationship was found between nationality and the factors affecting investment decisions examined in the study. In addition, a statistically significant relationship was found between gender, savings and financial literacy. Moreover, it was noticed that individuals are affected by psychological, social and cultural factors in their investment decisions.