İklim değişikliğinin gıda güvenliğine etkileri ve küresel, ulusal ve yerel ölçekli politikaların analizi
Effects of climate change on food security and analysis of global, national and local policies
- Tez No: 602436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gıda güvenliği, bireylerin sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri için gereksinim duydukları sağlıklı ve besleyici gıdaya, insancıl bir şekilde yeteri kadar ulaşabilmeleri olarak tanımlanmaktadır. Gıda güvenliğini etkileyen birçok faktör vardır. İklim değişiklikleri gıda güvenliğinin doğasını net bir şekilde etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda çalışmada, hem insan sağlığını hem de dünyayı tehdit eden ve birbiri ile ilişkili iki olgu olan gıda güvenliği ve iklim değişikliği ele alınmıştır. İklim değişikliklerinin gıda güvenliğine olan etkileri üzerinde durulmuştur. Konu üzerine ulusal ve uluslararası ölçekte meydana gelen gelişmeler, yapılan anlaşmalar, mücadele eden kurum ve kuruluşların yanı sıra çözüm önerilerine de yer verilmiştir. İklim değişikliğinin gıda güvenliğine etkileri detaylı bir şekilde incelenerek küresel, ulusal ve yerel ölçekli politikaların Türkiye özelinde analizinin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Food security is defined as the humanitarian access to healthy and nutritious food which is necessary for individuals to survive in a healthy way. There are many factors that affect food safety. Climate change is one of the factors that clearly affect the nature of food safety. In this context, food safety and climate change, which are related to each other and threaten both human health and the world, are discussed in this study. The effects of climate change on food safety were emphasized. National and international developments on the issue, agreements made, the institutions and organizations struggling, as well as solution proposals were included. Aim of this thesis is to perform the analysis of global, national and local scale policies for Turkey through detailed examination of the effects of climate change on food safety.