Obstetrik nedenlere bağlı gelişen posterior reversible ensefalopati sendromu olgularının erken saptanması, tedavi yaklaşımı, yönetimi ve sonuçlarının değerlendirilmesi
To evaluate the early detection means and management of cranial changes using imaging methods of posterior reversible encephalopathy syndrome (pres) developing related to obstetric causes
  1. Tez No: 602532
  2. Yazar: NİZAMETTİN BOZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AĞAÇAYAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Amacımız obstetrik nedenlere bağlı gelişen posterior reversible ensefalopati sendromunun (PRES) görüntüleme yöntemleri kullanılarak kranial değişikliklerin erken saptanması ve yönetimini ele almaktır. Materyal ve Metod: Çalışma kapsamında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, Ocak 2010-Aralık 2017 tarihleri arasında 48 posterior reversible ensefalopati sendromu tanısı alan ve 37 normal kranial görüntüleme saptanan hastaların bilgileri değerlendirildi. Hastalar Grup-1 (Posterior reversible ensefalopati sendromu), Grup-2 (normal kranial görüntüleme) olarak sınıflandırıldı. Hastalara ait demografik veriler, fizik muayene bulguları, laboratuar parametreleri, hastalara hastanemizde ve/veya öncesinde yapılan cerrahi müdahaleler, hastaneye yatış süresi, hastaların yoğun bakımda kalış süreleri, hastaların başka kliniğe transferi sağlanıp sağlanmadığı gibi bilgiler hastane arşiv dosyalarından ve elektronik arşiv veri tabanından temin edildi. Bulgular: Kliniğimize 7 yıllık dönemde toplamda 274 şiddetli preeklampsi ve eklampsi tanısı alan gebe başvurmuştur. Bu hastalardan nörolojik semptom tarifleyen 94 hastaya ek görüntüleme yöntemleri istenmiştir. İntrakranial kanama+DIC olan 2 hastanın maternal ölümle sonuçlandığı görüldü. Bu çalışmaya ek görüntüleme yöntemlerine başvurulan hastalardan 48 (% 56,47) hasta grup 1 olarak, 37 (%43,53) hasta grup 2 olarak adlandırıldı. Toplamda 85 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the early detection means and management of cranial changes using imaging methods of posterior reversible encephalopathy syndrome (PRES) developing related to obstetric causes. Method and Material: In this study, the data of 48 patients diagnosed with posterior reversible encephalopathy syndrome and of 37 with normal cranial imaging were evaluated at Dicle University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Clinic between January 2010 and December 2017. The patients were classified as Group-1 (Posterior reversible encephalopathy syndrome) and Group-2 (normal cranial imaging). Such data as demographic data, physical examination findings, laboratory parameters any current or previous surgical interventions performed in our hospital or elsewhere, the length of hospital stay, length of stay in intensive care units and whether patients were transferred to another clinic were obtained from hospital archive files and electronic archive database. Results: A total of 274 patients with severe preeclampsia and eclampsia were admitted to our clinic during this period of 7 years. Additional imaging modalities were asked from 94 patients who described neurological symptoms. Two patients with intracranial hemorrhage + DIC were seen to have ended up with maternal mortality. In this study, 48 patients (56.47%) diagnosed with posterior reversible encephalopathy syndrome were classified into group 1 and 37 patients (43.53%) with normal cranial imaging into group 2. A total of 85 patients were included in the study.