Eskişehir Osmangazi Üniversitesi acil servise başvuran iskemik inmeli hastaların süreçlerinin kontrolü
Control of the processes of ischemic stroke patients admitted to the emergency department of eskişehir osmangazi university. eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine department of emergency Medicine specialty thesis
  1. Tez No: 602533
  2. Yazar: ELİF REYHAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZAKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Akut iskemik inme vakalarının yönetiminde intravenöz trombolitik tedavi ve girişimsel tedavi uygulananlar ile müdahale edilmeyenlerin acil servisteki süreçlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine 06 Haziran 2018-02 Mart 2019 arasında başvuran 18 yaş üstü inme hastaları incelendi. Acil servise başvurmuş olan iskemik inme hastaları belirlendi ve çalışmaya dahil edildi. Hastaların 274 'ü kadın (%46,3), 318 'i erkek (%53,7) idi ve yaş ortalaması 68.15±13.42 idi. Hastalara uygulanan tedavi şekilleri incelendiğinde 77 hastaya (%13) sadece rtPA, 72 hastaya (%12,2) girişimsel tedavi ve 443 hastaya (%74,8) hastaya da konservatif tedavi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the procedures of the patients who underwent intravenous thrombolytic and interventional treatment in the management of acute ischemic stroke cases in the emergency department. In this study, stroke patients older than 18 years old who applied to Eskisehir Osmangazi University Hospital Emergency Department between 06 June 2018-02 March 2019 were evaluated. Ischemic stroke patients admitted to emergency department were identified and included in the study. 274 of the patients were female (46.3%), 318 were male (53.7%) and the mean age was 68.15 ± 13.42. When the treatment modalities were examined, 77 patients (13%) received only rtPA, 72 patients (12.2%) received interventional treatment and 443 patients (74.8%) received conservative treatment.