Said Nursi'nin materyalizm eleştirisi
- Tez No: 602576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULNASIR SÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiyedeki ve batıdaki fikri akımların etkin olduğu bir dönemde yaşayan Said Nursi, özellikle inkârcı akımlara ve bu minvalde neşet eden itikadi problemlere, Kur'an-ı Kerim'i merkeze alarak aklî/mantıkî ve bilimsel cevaplar vermiştir. Ateist ve deist argümanların yaygınca yazıldığı bu dönemde verilen bu cevaplar kelami literatür açısından çok önemlidir. Felsefe ve bilimden kaynaklanan inkârcı fikirlerin, yine Kur'an-î temellendirmelerle felsefe ve bilim ışığında yok edilebileceğini belirtmiştir. Said Nursi, materyalizm dâhil bütün inkârcı akımların, insandaki“benlik”duygusu ve tabiattaki“atom”dan kaynaklandığını ileri sürmüştür. Materyalistlerin, varlığın ve kâinatın en küçük yapıtaşı olan atomlara ezelilik ve ebedilik verilmesine şiddetle karşı çıkarak; hareketsiz, ilim ve hikmetsiz atomlara bu görevi yüklemenin imkânsızlığı ispatlamaya çalışmıştır. Tabiatı, atomu ve sebepleri inkâr etmeyen Said Nursi, bunların“ilahlaştırmasına”ve“şerik”olarak kabul edilmesine karşı çıkmıştır. Kâinattaki ve mevcudattaki mükemmel ahenk ve düzenin ancak tek bir merkezden (tevhid) çıktığını savunarak, bu durumu Allah'ın varlığının ve birliğinin en büyük delili olarak kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Said Nursi, who lived in the period that the intellectual movements played an active role in Turkey and West, gave rational/logical and scientific answers especially for denialist movements and faith/theological problems which have arisen in this manner by centering the“Holy Quran”. The answers that given in this period to the atheist and deist arguments were commonly written is crucial in terms of Kalam literature. Said Nursi stated that the denialist's ideas arising from philosophy and science could be destroyed in the light of philosophy and science based on grounding of Holy Quran. He suggested that all the denialist movements including materialism were originated from“the sense of self”of human being and“atom”in nature. He also argued against that the atoms which are the smallest building block of the existence and universe were attributed to eternality and eternity by Materialists; and tried to prove the impossibility of imposing this task on stationary and unscientific atoms. Said Nursi did not denied the nature, atom and reasons opposed that those were divinized and accepted as polytheist. He defended that the splendid harmony and order in the universe and earth were created by only one center (Tawhid) and accepted this case as the biggest evidence of existence and oneness of God (Allah).