Said Nursi'nin evrim eleştirisi
Said Nursi's criticism of evolution
- Tez No: 643061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT KÜÇÜKPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısının başında Charles Darwin'in yazdığı“Türlerin Kökeni”isimli kitabı Dünya bilim tarihindeki önemli olaylardan biridir. O güne kadar özellikle nispeten büyük canlıların yaratıldığı genel bir kabul görmekteydi. Ancak ilgili kitapla, insan dâhil tüm canlıların ilkin atmosfer koşullarında kendiliğinden oluşan bir ilk canlının evrimleşmesiyle oluştuğu bilim çevrelerinde önemli bir kabul görmüştür. Bir yaratıcıya gerek kalmadan canlının kendiliğinden oluşabilmesi doğası gereği determinist, materyalist ve bir ölçüde natüralisttir. 20. yüzyılın ilk yarısında yazılan, birçok eseri içeren Bediüzzaman Said Nursi'nin Risale-i Nur külliyatı temel olarak bir yaratıcının varlığını ve birliğini konu edinmektedir. Bu bağlamda determinist, materyalist ve natüralist dünya görüşleriyle zıt olması olağandır. Risale-i Nurlarda her ne kadar Evolution veya Evrim ibaresi hiç geçmesede, ıstılah olarak evrim teriminin tekabül ettiği anlamla çelişik pek çok paragraf bulunmaktadır. Bu çalışmada Said-i Nursi'nin yaratılış düşüncesi temelinde evrime yönelik eleştirileri çözümlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The book“The Origin of Species”written by Charles Darwin at the beginning of the second half of the 19th century is one of the important events in the history of science. Up until then, it was generally accepted that particularly large living creatures were created by God. However, with the relevant books revelations, the scientific circles accepted that all living creatures, including humans, were first formed by the evolution of a first spontaneous creature under atmospheric conditions. That the creature can be formed spontaneously without the need of a creator, naturally is deterministic, materialistic, and to some extent naturalistic. Risale-i Nur, a collection written by Bediuzzaman Said-i Nursi, in the first half of the 20th century contains many works and is mainly concerned with the existence and the concept of a creator. In this context, the work is in contradiction with determinist, materialist and naturalist worldviews. Although the term evrim or evolution is never mentioned in Risale-i Nur, there are many paragraphs that contradict the concept of evolution. In this study, Said-i Nursi's criticism of evolution will be analyzed by taking into account his idea of creation.