Nurettin Topçu'da ahlaki düşünce
- Tez No: 51846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
“Nurettin Topçu'da Ahlâkî Düşünce”adlı çalışmamızda öncelikle ahlâk kavramı ve ahlâk felsefesinin tarihi gelişimi üzerinde durduk ve bunu takiben Nurettin Topçu'nun hayatı ve eserlerini ele aldık. Sonra Nurettin Topçu'ya göre, ahlâkın tanımı, bölümleri, din, ilim ve felsefe ile münasebeti konularını tartıştık. Daha sonra ise, irade kavramını, ahlâkî hürriyet ve delilleri, ahlâkî sorumluluk ve ahlâkî hareket konularını geniş bir çerçevede inceledik. Bunu takiben siyasal ve sosyal ahlâk konuları üzerinde durduk. Bu çerçevede toplumda tesbit ettiği ahlâkî bozulmalar, bunlardan kurtulmanın yolları ve idealindeki toplum modelini ayrıntılarıyla inceledik. Son olarak da isyan ahlâkı konusunu inceleyerek araştırmamızı tamamlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, entitled“Ethical Thought in the Nurettin Topcu”, first we considered the concept of ethic and historical devolepment of the ethical philosophy. We searched the life of Nurettin Topcu and his works, too. Then, we discussed what Nurettin Topcu thinks about definition, parts of ethic and its relation to religion, science and philosophy. After that, on a vast scale, we studied the concept of will“irade”, ethical freedom, and its evidence, ethical responsibility and ethical action. In addition, we talked over the topics of political and social ethic. In this point we examined ethical corruption in the society and the way to escape from them. Finally, we completed the thesis, examining the topic of the ethic of rebellion“isyan ahlâkı”.