Kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılarının profili
Profile of bird watchers and photographers
- Tez No: 602617
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ARSLANGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılarının; sosyo-demografik ve ekonomik özellikleri, gerçekleştirdikleri etkinliğe ilişkin olarak kendilerini nasıl tanımladıkları, gözlemledikleri ve fotoğrafladıkları kuş türü sayısının dağılımı, seyahat düzenleri, çatışma yaşadıkları gruplar vb. boyutları itibariyle profili çıkarılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler, kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılarının aktif olarak yer aldığı sosyal medya ve TRAKUŞ vb. platformlardaki üyeler ile yapılan anket uygulamasına dayanmaktadır. Bu kapsamda 281 kişiyle online anket uygulaması yapılmıştır. Anket verileri Excel ve SPSS paket programları yardımıyla tanımlayıcı istatistikler kullanılarak ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre; katılımcıların %40,6'sının kendisini“kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı”, %33,4'ünün“kuş gözlemcisi”, %26'sının ise“kuş fotoğrafçısı”olarak tanımladığı belirlenmiştir. Kuş gözlemciliği/fotoğrafçılığı ile ilgilenenlerin eğitim düzeylerinin yüksek olduğu ve en çok çatışma yaşadıkları kesimin avcılar olarak öne çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığının hobi olarak yapıldığı ve kuş bilimine katkıda bulunulduğu görülmüştür. Kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılarının doğaya duyarlı, eğitimli ve ekonomik olarak yeterli gelir düzeyine sahip oldukları saptanmıştır. Aynı zamanda yaptıkları etkinliğin ekoturizm faaliyeti olarak değerlendirebilecek bir aktivite olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, bird watchers and photographers' socio-demographic and economic characteristics, how they define themselves in relation to their activity, the distribution of the number of bird species they observe and photograph, their travel patterns and groups of conflicts, etc. has been profiled. The data obtained in the study are based on the survey application conducted with members on social media and TRAKUŞ etc. platforms where bird watchers and photographers are actively involved. In this context, an online survey was conducted with 281 people. The survey data were revealed using descriptive statistics with the help of Excel and SPSS package programs. According to the obtained results; 40.6% of the participants defined themselves as“bird watchers and photographers”, 33.4% as“bird watchers”and 26% as“bird photographer”. It has been concluded that those interested in birdwatching/photography have high educational levels and that the people with the most conflicts stand out as hunters. It has been seen that bird watching and photography is done as a hobby and contributed to bird science. Bird watchers and photographers have been found to be sensitive to nature, educated and economically adequate income levels. At the same time, it is also thought that their activity is an activity that can be considered as an ecotourism activity.