İbrahimî dinlerde yaratılış fenomeninin mitolojik kökenleri
Mythological origins of creation phenomenon in Abrahamic religions
  1. Tez No: 602653
  2. Yazar: EMRE TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Tarih, Anthropology, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsanoğlu yaşadığı dünyada çevresindeki nesneleri anlamlandırmaya çalışmıştır. Bu anlamlandırma sürecinde kendisini dâima maddenin ilk halini öğrenme çabası içinde bulmuştur. İnsanoğlunun ilk nedene gitme çabasında yaratılış meselesi önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü döngüsel evren düzeninde kainatın da bir başlangıcı olduğu düşüncesinin yok sayılması, insanın yaşadığı dünya düzenine ters düşmektedir. Bu mitolojilerin, felsefi akımların ve dinlerin üzerinde durduğu önemli bir konudur. Biz de çalışmamızda İbrahimî Dinler temelinde yaratılış fenomeninin mitolojik kökenlerine inmeye çalıştık. İlk bölümde mitoslar hakkında bilgi verdikten sonra, ikinci bölümde Ortadoğu coğrafyasında milattan önce yaşamış olan toplumların mitoslarını inceledik. Üçüncü bölümde Kitab-ı Mukaddes'teki yaratılış meselesini ele aldık. Dördüncü ve son bölümde ise İslamiyet'in yaratılış konusunda verdiği bilgilere değindik. Üçüncü ve dördüncü bölümün sonunda İbrahimî dinlerdeki yaratılışın mitolojik kökenlerini araştırdık. Bunu yaparken konunun kapsamını daraltmak için sadece evrenin ve insanın yaratılış konusunu inceledik.
Özet (Çeviri)
Mankind has always tried to make sense of objects that surround them in the world in which they live. In this process of meaning he has always found himself in an effort to find the first state of matter. The subject of creation plays an important role in the effort of human beings to go to first cause. Because it falls into contradiction with the order of the world in which humans live, when mankind dismisses the thought that the universe has a beginning stage in the cyclical universal order. It is an important topic emphasised by mythologies, philosophical movements and religions. In our study, we tried to examine mythological origins of the phenomenon of creation in respect of Abrahamic Religions. After giving information about myths in the first part. In the second part, we examined the myths of societies that lived in the Middle East before christ. We discussed the creation issue in the Bible in the third part. In the fourth and final part, we talked about information Islam gave about creation. At the end of the third and fourth parts, we analysed mythological origins of creation in the Abrahamic religions. While doing this, we just analysed the creation of the universe and mankind in order to narrow the scope of the topic.