Finansal performans ve hisse senedi getirileri arasındaki ilişki: BİST'te enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar üzerine bir uygulama
The relationship between financial performance and stock benefits: In energy sector companies that operate a BIST application
  1. Tez No: 602658
  2. Yazar: PINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIN DİZDARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada firmaların finansal performans göstergesi olan finansal oranlar ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada enerji sektöründe faaliyet gösteren ve hisse senetleri BİST Tüm Endeksinde işlem gören 12 şirketin 2013-2017 yılları arasındaki çeyrek dönem finansal oranlarının verileri kullanılmıştır. Finansal performans göstergesi olarak alınan aktiflerdeki büyüme, varlıkların getirisi (aktif karlılık oranı), cari oran, esas faaliyet kar marjı, FAVÖK büyüme, kısa vade borç/toplam aktif, likit oran, nakit oran, net işletme sermayesi, net kar marjı, net satışlar büyüme, özsermaye karlılığı, alacak devir hızı, piyasa değeri/defter değeri, borç/toplam kaynak, kısa vadeli borç/ toplam borç oranları ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişki panel veri analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda hisse senedi getirileri ile aktif büyüklüğü, net işletme sermayesi, özsermaye karlılığı, borç/toplam kaynak değişkenleri arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Fakat finansal oranların hisse senedi getirisini belirlemedeki gücünün düşük olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between financial ratios and stock returns, which are the financial performance indicators of firms, is examined. The data of 12 companies operating in the energy sector and whose stocks are traded in the BIST Whole Index are used in the research. The research was conducted using quarterly financial ratios for the period 2013-2017. As indicators of financial performance, assets growth, return on assets, current ratio, operating profit margin, EBITDA growth, short-term debt/total assets, liquid ratio, cash ratio, net working capital, net profit margin, net sales growth, return on equity, receivables turnover rate, market value/book value, total debt/total assets, short term debt/total debt ratios were used. the relationship between these ratios and stock returns was analyzed by panel data analysis. As a result of the research, a positive correlation was found between stock returns and assets growth, net working capital, return on equity, total debt / total assets. However, the power of financial ratios to explain the change in stock returns is very low.