Involvement of GAB1 in müller cell proliferation
GAB1'in müller hücreleri̇ni̇n proli̇ferasyonuna etki̇si̇
- Tez No: 602659
- Danışmanlar: PROF. DR. KUYAŞ BUĞRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Retina dokusundaki ana glia olan Müller hücreleri hemen tüm kalıtsal ve travmaya bağlı retinal hastalık koşullarında reaktif gliosis olarak adlandırılan bir dizi değişiklik gösterirler. Balıklarda bu değişikler proliferasyon ve transdifferansiyasyon içeren bir süreçle yeni ve işlevsel nöron oluşumu ile sonlanmaktadır. Memelilerde in situ nörogeneze işaret eden bulgular olmamasına karşın, FGF2 gibi büyüme faktörleri ile Müller hücre proliferasyonunun Ras/ERK yolağı yoluyla uyarılabildiği ve bazı nöronal markörlerin anlatımının tetiklendiği gösterilmiştir. Laboratuvarımızda yapılan önceki çalışmalar SIK2'nin, FGF2'ye bağlı Ras/ERK aktivasyonunu negatif regüle eden bir geribildirim mekanizmasının elemanı olma olasılığını gündeme getirmiştir. Bu bağlamda SIK2'nin, Gab1'i S266 amino asitinden fosforlayarak partnerleri ile bağlanmasını etkileyerek Müller hücrelerinin proliferasyonuna ket vurduğu önerilmektedir. Bu çalışmada, SIK2 veya Gab1 anlatımı baskılanmış ve S266A mutant Gab1 ile transfekte edilmiş MIO-M1 hücreleri üretilerek, bu modülasyonların FGF2'ye bağlı ERK aktivasyonu ve hücre proliferasyonu üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Bulgularımız ERK aktivasyonunun süresinin hem SIK2 baskılanmış hem de S266A mutant Gab1 proteini üreten hücrelerde arttığını, ve hücrelerin daha yüksek oranda prolifere olduğunu göstermiştir. Gab1'ın baskılanması, ERK aktivasyonunun ilk aşamasında ERK fosforilasyonunda büyük bir artışa neden olmuş, ancak ERK aktivasyonunun süresini değiştirmemiştir. Bulgularımız, Gab1'in rolünün FGF2 kaynaklı ERK aktivasyonu sırasında baskılayıcıdan amplifikatöre geçtiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Müller cells, the major type of glial cells in the retina, are reactivated in response to most retinal injuries and diseases. In fish the reactivated Müller cells proliferate and transdifferentiate to make up for the lost neurons. Although in mammals, neurogenesis is not evident in situ, Müller cell proliferation can be stimulated by exogenous growth factors such as FGF2 through the activation of the Ras/ERK pathway. Previous work from our laboratory suggests that SIK2 is involved in a negative feedback mechanism of FGF2-induced Ras/ERK pathway. We propose that this process involves Gab1 phosphorylation by SIK2 at S266, which disrupts interactions of Gab1 with binding partners and downregulate proliferation. In this study, to provide further support for the role of Gab1 in this mechanism, SIK2 or Gab1 silenced MIO-M1 cells were generated by shRNA approach along with S266A mutant Gab1 transfected MIO-M1 cell line. The effects of these modulations on ERK activation and cell proliferation was investigated. The duration of ERK activation increased in both SIK2 downregulated and S266A mutant Gab1 expressing cells and higher level of proliferation was observed. Gab1 silencing led to a dramatic increase in amplitude of ERK phosphorylation in the initial phase of ERK activation but did not alter the duration of the signaling. These findings raise the possibility of dual role for Gab1 where it switches from suppressor to amplifier during the course of FGF2-induced ERK signaling.