Finansal başarısızlık ve finansal başarısızlığı etkileyen faktörler perakende ticaret sektörü üzerine bir uygulama
Financial failure and factors affecting financial failure an application on retail trade sector
- Tez No: 740044
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Firmalar küresel bir ekonomik ortamda; küresel rekabet sürecine girmekte ve bu süreçte yaşamlarını devam ettirebilmek adına finansal anlamda başarılı olmayı hedeflemektedir. 'Finansal başarısızlık' firmaların süreklilik amacını tehlikeye atmaktadır. Her firma finansal başarısızlıktan kaçınma amacı ile 'Finansal Başarısızlık Riski Tahmini' çalışmalarında bulunmakta ve finansal başarısızlığı önleme çabası içerisinde adım atmaktadır. Çalışmada öncelikle finansal başarısızlık tanımı üzerine durulmuş ve finansal başarısızlığın kavramsal çerçevesi açıklanmaya çalışılmıştır. Finansal başarısızlık üzerine yapılan çalışmalar ve finansal başarısızlık tahmin modelleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde; finansal başarısızlık riskine etki eden faktörler üzerine bir uygulama yapılmıştır. Finansal başarısızlık riski belirleyicilerinin, firmaların finansal başarısız kategorisinde yer almasındaki etki derecelerinin belirlenmesi amacıyla; araştırma kapsamında, Borsa İstanbul'da işlem gören ve perakende ticaret sektöründe faaliyet gösteren 8 adet firmanın, 4 (2017-2020) yıllık verileri kullanılmıştır. Firmaların finansal başarısız sınıflandırması için söz edilen yıllara ait Altman Z Skor Model değerleri ele alınmıştır. Finansal başarısızlık riskinin belirleyicileri adına; firmaların finansal oranları ele alınmış ve karlılık oranı, kaldıraç oranı, büyüklük, aktif büyüme oranı, likidite oranı, stok oranı, piyasa değeri olmak üzere 7 adet finansal oran incelenmiştir. Elde edilen veriler; Havuzlanmış En Küçük Kareler Yöntemi, Sabit Etki Modeli, Rastgele Etki Modeli yöntemleri kullanılarak 'R' Programlama Dili aracılığı ile uygulanmıştır. Rastgele Etki Modeli'nin etkinliği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; finansal başarısızlık riskinin en etkin belirleyicisi 'likidite oranı' olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firms are in the process of global competition in a global economic environment and aim to be financially successful in order to survive in this process.“Financial failure”jeopardizes the mission of continuity of companies. Each firm carries out“Financial Failure Risk Estimation”studies with the aim of avoiding financial failure and makes its moves with an effort to prevent financial failure. In the study, firstly, the definition of financial failure was emphasized, and the conceptual framework of financial failure was tried to be explained. Information is given about the studies on financial failure and financial failure prediction models. In the research part of the study, an application was made on the factors affecting the risk of financial failure. In order to determine the degree of impact of financial failure risk determinants on companies being included in the“financial failure”category, 4-year data (2017-2020) of 8 companies traded in Borsa Istanbul and operating in the retail trade sector were used. For the financial unsuccessful classification of companies, Altman Z Score Model values for the mentioned years are considered. On behalf of the determinants of the risk of financial failure, the financial ratios of the companies were discussed; 7 financial ratios, including profitability ratio, leverage ratio, size, asset growth ratio, liquidity ratio, stock ratio, and market value, were examined. Obtained data: Pooled Least Squares method, Fixed Effect Model, Random Effect Model methods were used by using the“R”Programming Language. The effectiveness of the Random Effect Model has been determined. As a result of the findings, the most effective determinant of financial failure risk was accepted as“ liquidity ratio ”.