Yeni bir Japon dini hareketi: Oomoto
A new Japanese religious movement: Oomoto
- Tez No: 602732
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Japonya'da on dokuzuncu yüzyılın ilk yarısından itibaren sosyal, kültürel, ekonomik ve politik değişimler sonucu oldukça fazla sayıda dini hareket ortaya çıkmıştır. Bu hareketlerden birisi olan Oomoto dönemin siyasi ve sosyal yaşamında büyük etki bırakmıştır. 1892'de kurulan Oomoto, Şinto'ya dayanan ve geleneksel Japon kültürüne bağlı küçük bir mezhep olmasının yanı sıra evrensel ve enternasyonalist bir ideolojiye de sahiptir.
Özet (Çeviri)
Since the first half of the nineteenth century, a large number of social, cultural, economic and political changes have emerged in Japan. One of these movements, Oomoto, had a great impact on the political and social life of the period. Founded in 1892, Oomoto is a small sect based on Shinto and traditional Japanese culture, as well as a universal and internationalist ideology.